1 Týdeník ECHO

Kšeftař a estébák, který zachraňoval tisíce Židů. Odsouzen na smrt

NEZNÁMÝ PŘÍBĚH

Komunista, estébák, šmelinář, odsouzenec na smrt, ale i zachránce. Charakteristik muže, jehož neobyčejný život rámují poválečné dějiny Československa, je mnoho. Přesto jeho příběh zůstává víceméně neznámý. Zdeněk Toman.

Hned pět jmen je v archivech Státní bezpečnosti uvedeno u komunisty, který po válce řídil rozvědku ministerstva vnitra: Zdeněk Goldberger, Zoltán Goldberger, Zdeněk Toman, Zoltán Toman a Zolo Toman. Židovské historické prameny přiznávají Zdeňku Tomanovi významnou roli při podpoře židovských partyzánů a nelegální migraci evropských Židů do Palestiny pod britskou správou.

Zdeněk Toman se narodil na Podkarpatské Rusi v židovské rodině roku 1909 jako Zoltán Goldberger. Odešel studovat do Prahy a podle židovských pramenů si kvůli studiu v silně antisemitském prostředí změnil příjmení na Toman. Pravda ovšem je, že počešťování židovských jmen bylo za první republiky zcela běžnou záležitostí. A s antisemitismem to v předválečném Československu nebylo nijak žhavé. (Podle jiných zdrojů si ovšem jméno změnil až v následném exilu v Londýně.)

Po promoci na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Toman odchází přes Berlín do Anglie. Tady pracuje v Czech Refugee Trust, firmě přímo řízené zpravodajskou službou Intelligence Service, která rozhoduje o tom, kdo z Čechů dostane britské vstupní vízum. Později v Anglii pracuje pro exilové ministerstvo sociálních věcí.

Ač strávil válku v Londýně, je Toman politickým přesvědčením skalní komunista. A strana ho po roce 1945 vysílá na ministerstvo vnitra. Stává se šéfem politické rozvědky ministerstva vnitra (jedné z tajných služeb Československa). Tady Toman pracuje ve prospěch komunistů, ale především v prospěch osobní.

Pro vládu, nebo pro Židy? Nebo do vlastní kapsy?

Stopy vlivu šéfa československé politické rozvědky nese jedna důležitá událost dějin poválečné střední Evropy: tichá podpora transferu Židů z východní do západní Evropy a odtud do Izraele. Tajné akce mají historický název Velký odlet.

Chcete si článek dočíst? Předplaťte si, prosím, Týdeník ECHO

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.