Bělobrádek: Je v Babišově zájmu podezření ohledně dluhopisů vyvrátit

reakce na Babišovy dluhopisy

Bělobrádek: Je v Babišově zájmu podezření ohledně dluhopisů vyvrátitAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš na tiskové konferenci k elektronické evidenci tržeb (EET) poprvé odpověděl na to, kde vzal na nákup od daně osvobozených dluhopisů. Foto: FOTO: Jan Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se poprvé vyjádřil k tomu, kde vzal peníze na nákup od daní osvobozených dluhopisů, které nakoupil od Agrofertu. Jak upozorňuje Týdeník Echo, rozdíl mezi jeho osobními příjmy a výdaji vyvolává podezření, že třetí nejbohatší občan České republiky Andrej Babiš neměl na své osobní útraty a životní náklady dost čistých zdaněných příjmů. Oproti svým dřívějším mediálním vyjádřením, kdy hovořil o příjmech ve výši 1,8 miliardy, ale tentokrát zmiňoval příjmy téměř o miliardu vyšší.

„Moje celkové příjmy od roku 1993 byly 2 531 768 228 korun. Z toho příjmy, které byly zdaněné Agrofertu, byly 1 863 801 107, z toho jsem zaplatil, a to vy určitě nenapíšete, 337 503 547 korun daní,“ odpověděl Babiš na otázku, z čeho dluhopisy koupil. Po dotazu zaútočil na server Echo24, obvinil ho z publikování lží a jeho redaktory označil za „zhrzené redaktory Lidových novin, které je dovedli do bankrotu“.

Ještě před dvěma týdny ale pro Hospodářské noviny a Deník.cz hovořil Babiš jinak. „Od roku 1993 jsem jako fyzická osoba oficiálně vydělal 1,8 miliardy korun, za tu dobu jsem na dani z příjmů zaplatil 310 milionů korun a 27 milionů korun na pojistném. Můj čistý příjem tedy byl 1,526 miliardy korun a za ně jsem nakoupil dluhopisy v ceně 1,482 miliardy korun,“ popsal pro Deník.cz ministr financí 4. ledna. Podobně odpověděl šéf ANO 6. ledna v rozhovoru pro Hospodářské noviny. „Moje hrubé příjmy od roku 1993 do roku 2015 dosahují 1,86 miliardy korun. Jsou to všechno sprosté lži a účelové mediální akce organizované zhrzenými novináři. Proč nenapíšete, že jsem od roku 1993 zaplatil 310 milionů na dani a ještě 27 milionů na povinných odvodech?“ řekl Babiš.

Skončí to zase jen křikem, že „všichni kromě něho lžou a kradnú?

Na zjištění začala reagovat jako první opozice. „I kdyby Andrej Babiš nejedl, nepil a nebydlel, čisté zdaněné příjmy, které sám uvádí, by mu na miliardové nákupy dluhopisů nestačily. Novináři se ptají, ministerstvo financí neodpovídá. Skončí i tohle pouhým křikem Andreje Babiše, že všichni kromě něho lžou a „kradnú“? Nebo ho koaliční partneři vyzvou, ať to jednoznačně vyjasní, nebo odejde? Je to i jejich odpovědnost za společnou vládu,“ napsal na svém Facebooku předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podobně se vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala. „Je na ministru financí, aby je vysvětlil. Stejně tak bude zajímavé sledovat, jak se k celé záležitosti postaví premiér Sobotka. Pokud se pan ministr zaštiťuje na každém kroku transparentností, nemůže k celé věci mlčet, sdělil Echo24 Fiala.

Podle Babišova koaličního kolegy a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka by měl Babiš podezření vyvrátit. „To je na dotčených orgánech, aby to posoudily. Předpokládám, že je v zájmu pana Babiše, aby podezření vysvětlil a vyvrátil,“ uvedl pro server Echo24 Bělobrádek.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák dodal, že právě pro tyto případy existuje zákon o prokazování původu majetku. „Právě pro tyto případy jsme přijali zákon o prokazování původu majetku a pokud existují pochybnosti, měl by správce daně pana ministra vyzvat k prokázání příjmů,“ řekl deníku Echo24 Sklenák.

Při dnešních sněmovních interpelacích se na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše obrátil s žádostí, aby objasnil, odkud vzal peníze na nákup dluhopisů svého holdingu Agrofert poslanec ČSSD Václav Klučka. „Zdá se, že jste tím sice neporušil zákon, ale jde podle mého názoru přinejmenším o hrubé nemorální jednání a plivnutí do tváře všem, kterým jste ještě v loňském roce říkal, že vybrané daně jsou peníze nás všech a jejich krácení je ve své podstatě krádež,“ prohlásil dnes ve sněmovně poslanec Klučka.

Celé Babišovo vyjádření:
„Musíte říct, že se ptají bývalí zhrzení redaktoři Lidových novin, které je dovedli do bankrotu. Aby lidé věděli, o co jde. Jo, já jsem zaznamenal ty vaše spekulace. Takže já bych to tady rád přečetl. Takže ta vaše pseudoanalytička by se měla naučit, že jsou příjmy zdanitelné a nezdaněné příjmy. Takže kdybyste si mohla psát, tak moje celkové příjmy od roku 1993 byly 2 531 768 228 korun. Z toho příjmy, které byly zdaněné Agrofertu, byly 1 863 801 107, z toho jsem zaplatil, a to vy určitě nenapíšete, 337 503 547 korun daní a kdyby ten váš plátek vyzval všechny předsedy politických stran, aby takhle řekli všem občanům, kolik měli příjmy zdaněné od roku 1993 a taky oznámili majetek. Takže ta vaše spekulace a ty vaše dezinformace, protože ten váš plátek samozřejmě nic nedělá, jen chrlí lži na mě. Tady máme jeden think thank, který má strašně starostí, a já s tím souhlasím, že máme weby pod vlivem ruské propagandy. A co ty české weby, které neustále chrlí lži. Speciálně weby proti mně. Kdo je vlastně financuje. Na to se nikdo neptá. Takže když to odpočítám, protože vaše pseudoanalytička měla strach, že za 22 let, nebo kolik to je, jsem měl vyžít ze 44 milionů. Takže mi zůstalo 1 049 498 231. Takže mám dvě děti, paní, dva psy, nemám letadlo ani jachtu a myslím si, že nechovám se jako standardní miliardář. Tak za tu miliardu čtyřicet jsem celkem vyžil. A to ještě před rokem 1993 jsem pracoval v zahraničí, žil v zahraničí, podnikal v zahraničí. Takže já mám čistý stůl,“ řekl Babiš na tiskové konferenci.

Čtěte také: Babiš neměl dost legálních příjmů na osobní nákupy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz