Čuba nebyl devět měsíců v Senátu. Měsíčně dál bere 120 tisíc

nepřítomnost nemocného senátora

Čuba nebyl devět měsíců v Senátu. Měsíčně dál bere 120 tisíc
Nejstarší senátor České republiky František Čuba (SPO) Foto:

Foto: Oficiální web Senátu ČR (www.senat.cz)

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Senátor František Čuba (SPO) již devět měsíců nebyl přítomen na hlasováních v Senátu. Stále však pobírá plný plat bez omezení, protože se pravidelně omlouvá. Čubovi, který je mimo jiné členem zahraničního výboru, jehož jednání se ještě ani jednou nezúčastnil, přijde měsíčně na účet přes 120 tisíc korun. Na Čubovy absence upozornil Blesk.cz.

Někdejší předseda slavného komunistického JZD Slušovice František Čuba byl zvolen do Senátu v roce 2014 za Zlínský kraj. Už tři čtvrtě roku se však neúčastnil žádného hlasování. Naposledy byl přítomen 24. srpna 2016, od té doby už hlasovací zařízení jeho aktivitu nezaznamenalo. František Čuba s médii dlouhodobě nekomunikuje. Deník Echo24 se pokoušel kontaktovat i senátorova asistenta Milana Frnka, ten ale v pátek nezvedal telefony.

Ani Čubův stranický šéf Jan Veleba se k situaci ohledně senátorovy nepřítomnosti vyjadřovat nechce. „Připravujeme výjezdní zasedání, v rámci něhož budeme jednat přímo s panem Čubou. Uskuteční se někdy v příštím týdnu. Do té doby to nebudu komentovat,“ řekl serveru Echo Veleba.

„Pan Čuba se pravidelně omlouvá. My na něj proto žádné účinné páky nemáme, ty mají pouze sami voliči. Dohlížíme jen na zákonné normy. Co se týče Ústavy, tak mandát senátora může zaniknout tehdy, pokud by se jej sám vzdal. To se nestalo. A zákon o platech sice upravuje přítomnost na schůzích, ale pouze tu neomluvenou,“ řekla deníku Echo24 mluvčí Senátu Eva Davidová.

Někdejší člen KSČ a ČSSD se však zatím pokaždé včas omluvil prostřednictvím svého asistenta. „Omlouvání probíhá prostřednictvím e-mailu, který se zasílá přímo předsedovi Senátu panu Štěchovi. Pokud se bez omluvy nezúčastní dvou jednacích dnů komory nebo výboru, ztrácí nárok na polovinu platu a paušálních náhrad za následující měsíc,“ řekla Davidová.

Kromě senátorského platu náleží senátoru Čubovi i služební byt v Praze nebo cestovní náhrady. I ty senátor zvolený za zlínský region pobírá a nemohou mu být odebrány. Jednaosmdesátiletý politik má dlouhodobé zdravotní problémy a podstoupil i operaci trávicího traktu. „Pan Čuba nečerpá nemocenskou. To v mnohých případech ani jiní senátoři, ti však během toho zvládají pracovat například skrze své asistenty. Nemohu tedy vyloučit, že tak nečiní ani pan senátor Čuba,“ připustila Davidová.

Podle mluvčí Senátu se tato situace některým členům horní komory nelíbí a zvažují různé další postupy. „Ty by ale byly bezprecedentní, protože něco takového v historii Senátu nepamatujeme,“ dodala Davidová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Aktuálně nejstarší senátor České republiky je zároveň od listopadu členem Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Toho se však prozatím nezúčastnil. „Pokud vím, tak byl pouze na zahajující schůzi v listopadu. Od senátorova asistenta však vždy chodí včas omluvenky, že se nemůže zúčastnit z důvodu dlouhodobé nemoci. Ve výboru sice nepracuje, ale nemohu vyloučit, že se angažuje přímo v regionu,“ řekl serveru Echo24 předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD). Na otázku, zda mu Čubova nepřítomnost vadí, přímo neodpověděl.

Čtěte také: Žalobu na Zemana by podepsaly dvě třetiny senátorů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Není nad dobře natočenou vraždu

PODCAST MUŽI ZA PULTEM

Muži za pultem se rozplývají nad filmem MaXXXine, závěrečným dílem hororové trilogie režiséra Ti Westa, oblíbence Martina Scorseseho a dalších veličin. Trpěli ...

00:01

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články