1 BOJ S IS

Pentagon pošle Kurdům na 500 vojáků k dobytí Mosulu

, NOVÉ

Témata: , , , , , , ,

Pentagon zvažuje poslání dalších pěti set vojáků do Iráku na pomoc tamním a kurdským silám v boji proti tzv. Islámskému státu. Cílem je převzetí kontroly nad Mosulem během následujících týdnů. CNN to sdělil zdroj z amerického Ministerstva obrany.

Bude-li návrh schválen, předpokládá se, že půjde o závěrečnou vlnu posil amerických vojáků v boji proti IS. Mosul, nacházející se na severu Iráku v Kurdistánu, zůstává poslední důležitou pevností IS v Iráku, doplnil zdroj CNN. Pokud budou posily skutečně odeslány, počet amerických vojáků v Iráku se zvýší ze 4 647 na více jako pět tisíc.

Vedení Pentagonu prozatím neupřesnilo, jaké konkrétní úkoly by pětistovka odeslaných vojáků měla plnit. Předpokládá se, že část z nich budou tvořit vojenští poradci a trenéři určení pro výcvik iráckých a kurdských vojenských sil.

Ostatní by se mohli zapojit v oblasti logistiky, mohli by prý například stěhovat zásoby nebo pomáhat s transporty vojáků, prozradil zdroj CNN.

Plánované odeslání posil kritizuje předseda branného výboru, republikán John McCain. „Dočítáme se o plánech o dodatečném zvýšení počtu vojáků v Iráku o dalších 500. Jde o další krok na cestě postupné eskalace,“ varoval.

O možnosti zaslání posil do Iráku spekulují americká média několik týdnů, patří mezi ně CNN nebo The Wall Street Journal. Definitivní rozhodnutí však zatím nepadlo, prozradil nejmenovaný zdroj CNN.

Čtěte také: Kmoníček odejde z Hradu. Bude novým velvyslancem v USA

Vůdci Islámského státu prodávají majetek a prchají z Mosulu

Záložní plán islamistů. ‚Pokud prohrajeme v Sýrii a Iráku, přesuneme se do Afriky‘.

,