Prostě to přetiskneme. ANO kvůli prezentaci vyhodilo statisíce

radniční časopis prahy 8

Prostě to přetiskneme. ANO kvůli prezentaci vyhodilo statisíceNOVÉ
Rozkaz k přetisknutí měsíčníku dala zástupkyně starosty Alena Borhyová (ANO) Foto: Foto: hnutí ANO
4
Domov

Filip Nachtmann

„Hospodárné fungování města? Prostě na to dohlídneme.“ Tak na tento předvolební slogan hnutí ANO zřejmě zapomněli jeho členové na Praze 8. Jak zjistil deník ECHO24.cz, do únorového čísla radničního časopisu nestihli včas poslat příspěvek, a tak vyšlo periodikum bez jejich reakce. Naštěstí je ale ANO ve vedení městské části – a tak již vytištěných 70 tisíc čísel nařídilo stáhnout a přetisknout. K občanům do schránek dorazil časopis už v kompletní podobě, tedy i s příspěvkem místostarosty a poslance ANO Matěje Fichtnera. Účet za chybu? Stovky tisíc korun.

Měsíčník Osmička vydává osmá městská část v nákladu více než 70 tisíc kusů. Jednou z pravidelných rubrik je tu takzvané Fórum, kde každý měsíc jedna ze stran zvolených do zastupitelstva položí otázku zbývajícím partajím.

Únorové číslo ale vyšlo bez odpovědi hnutí ANO. Místo ní stálo v prázdném sloupci napsáno: „Text nebyl do uzávěrky tohoto čísla dodán“. Když to zástupci hnutí Andreje Babiše na Praze 8 zjistili, nechali už vytištěných 70 tisíc kusů Osmičky stáhnout a do tiskárny poslali upravenou verzi. Ta už obsahovala odpověď místostarosty Matěje Fichtnera. Distribuci původního vydání stihli zastavit včas. V první vlně se totiž distribuuje do budov úřadu městské části, až poté do domácností. Většina občanů si tak ničeho nevšimla.

‚Není to nic, na čem by rozpočet krvácel‘

Podle dnes již bývalého šéfredaktora měsíčníku Tomáše Kňourka, který časopis odeslal do tiskárny bez příspěvku ANO, si nový tisk vyžádá 250 tisíc korun navíc.

„Radniční časopis je rozpočtová položka. Pokud jde o tu částku, tak to asi není nic, na čem by ten rozpočet nějak významně vykrvácel. Pro nás je důležité, že do schránek přišla občanům Osmička kompletní a kvalitní,“ hájí se Fichtner.

„Podle mých informací došlo k chybě v průběhu zpracování Osmičky, kdy pracovník odpovědný za přípravu časopisu poslal neúplnou Osmičku do tisku. Poslal to do tiskárny, aniž by o tom komukoliv řekl. Neurgoval, že tam chybí jedna část. Osobně se mi zdá, že to byl zlý úmysl. Stala se tato chyba a Osmička se musela přetisknout,“ hájí postup hnutí ANO Fichtner. Rozkaz k přetisknutí měsíčníku dala jeho stranická kolegyně a zástupkyně starosty Alena Borhyová, pod níž vydávání Osmičky spadá.

Fichtner zároveň odmítá, že mělo ANO nechat únorové číslo měsíčníku bez svého příspěvku, aby tak městské části, v jejímž vedení usedlo, ušetřilo stovky tisíc korun. „To je nějaké manažerské rozhodnutí. Myslím si, že je důležitější, aby občanům přišel do schránek kvalitní produkt. A pokud se stanou chyby, aby se neopakovaly. Obojí jsme zajistili. Radniční časopis je rozpočtová položka. Pokud jde o tu částku, tak to asi není nic, na čem by ten rozpočet nějak významně vykrvácel. Pro nás je důležité, že do schránek přišla občanům Osmička kompletní a kvalitní,“ dodává.

Šéfredaktor skončil

A jak ANO zajistilo, aby se „podobná chyba“ neopakovala? Kňourek už jako šéfredaktor časopisu nepracuje. I když skončit měl (alespoň oficiálně) kvůli něčemu jinému.

Kňourek odmítá, že by ANO neurgoval. O tom, že je potřeba příspěvek dodat, prý jeho zástupce informoval opakovaně. „Příspěvky měly být poslány do 22. ledna, jde za každou stranu o 1 500 znaků, nic velkého. 27. ledna zasedala redakční rada, kde byla i paní Borhyová, kde jsem upozorňoval, že příspěvek za hnutí ANO stále nemám. Poslední připomínky k číslu mohly přijít do středy 28. ledna. Grafikovi to šlo ve čtvrtek, déle čekat nešlo, protože tiskárna je domluvená dopředu. Pan Fichtner poslal svůj příspěvek v pátek,“ přibližuje deníku ECHO24.cz celý příběh dnes už bývalý šéfredaktor.

„Zavinili si to svým vlastním lajdáctvím. My budeme chtít vysvětlení po radě a koalici, odkud to uhradí,“ zní z opozice.

Jeho slova o tom, že příspěvek od ANO urgoval, potvrzuje zápis z jednání redakční rady, který visí na webových stránkách městské části.

Celý spor bude mít ještě dohru na zastupitelstvu. Podle opozice totiž mohl být porušen zákon – pokud městská část bude distribuci skutečně hradit dvakrát, jde dost možná o nehospodárné využívání majetku.

„Myslím, že tím hnutí ANO ukazuje, jak je arogantní k obyvatelům městské části. Staví se totiž do role toho, kdo si může dovolit své chyby napravovat z rozpočtu městské části. A toto už je nemalá částka, která pak samozřejmě bude chybět jinde. Zavinili si to přitom svým vlastním lajdáctvím. My budeme chtít vysvětlení po radě a koalici, odkud to uhradí,“ avizuje poslankyně a zastupitelka v Praze 8 Markéta Adamová z TOP 09.