Gates, Spielberg i Kvitová. Celebrity na sebe lijí ledovou vodu kvůli nemoci

NETRADIČNÍ KAMPAŇ

Gates, Spielberg i Kvitová. Celebrity na sebe lijí ledovou vodu kvůli nemociVIDEA
Panorama

Echo24

Do internetové kampaně Ice Bucket Challenge se zapojily stovky celebrit včetně hollywoodských herců, vrcholových sportovců nebo úspěšných podnikatelů. Kýblem ledové vody se polévají, aby zvýšili povědomí o neurodegenerativním onemocnění mozku známém jako ALS nebo Lou Gehrigova choroba. Vodou už se polila i česká tenistka Petra Kvitová.

Nezisková organizace pro výzkum a léčbu ALS za dva týdny srpna vybrala přes 15 milionů dolarů, loni za stejnou dobu to přitom bylo jen 1,8 milionu dolarů. Přes 300 tisíc lidí přispělo poprvé. Co se změnilo?

Ve Spojených státech se k ALS váže nová virální kampaň, v rámci níž se známé osobnosti z různých oborů polévají kýblem ledové vody a vyzývají další tři lidi, aby udělali to samé. Na splnění úkolu pak mají 24 hodin. Součástí je i nespecifikovaný finanční dar asociaci ASL. Videa s poléváním zaplavují YouTube, Instagram i Twitter.

Koloběh proslavil zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, ale už předtím byla takzvaná Ice Bucket Challenge (něco jako Výzva ledového kýblu) zábavou pro užší okruh známých na sociálních sítích podobně jako nedávná výzva k vypití půllitru piva na ex. Tehdy neměla nic společného s charitou, dokud se přes okruh přátel nedostala ke dvěma pacientům s ASL – ti upozornili na to, že lidé trpící ASL mají problém s rozpoznáváním horkého a studeného a tělo tak špatně reguluje teplotu.

Každá z osobností přistoupila k úkolu po svém. Například zakladatel Microsoftu Bill Gates pojal polévání jako projekt, který předtím pečlivě naplánoval, a provokatér Charlie Sheen se posypal bankovami v hodnotě deset tisíc dolarů. „Led se rozpustí, ale tyhle peníze dokonce pomůžou lidem,“ vtipkuje herec v narážce na zdánlivou nesmyslnost kampaně. 

Úkol podstoupil i rodinný klan Kennedyů včetně nejstarší členky, které je 87 let, zakladatel Amazonu Jeff Bezos,  slavný režisér Steven Spielberg nebo sportovní hvězdy Cristiano Ronaldo a LeBron James.

Mark Zuckerberg

Bill Gates, zakladatel firmy Microsoftu

Steven Spielberg, filmový režisér

Oprah Winfreyová, moderátorka a producentka

Kaley Cuoco-Sweeting, herečka ze sitcomu Teorie velkého třesku

Chris Pratt, hvězda filmu Strážci galaxie

Jeff Bezos, zakladatel a prezident obchodu Amazon

Tim Cook, ředitel společnosti Apple

Charlie Sheen, herec

Robert Downey Jr., představitel filmového Iron Mana

Ethel Kennedyová, nejstarší člen rodu Kennedyů

Jennifer Lopezová, zpěvačka

LeBron James, hvězda NBA

J. J. Abrams, filmový režisér

Justin Timberlake, zpěvák a herec

Moderátor Jimmy Fallon a skupina The Roots

Eddie Vedder, zpěvák z Pearl Jam

Cristiano Ronaldo, fotbalista Realu Madrid