Trump prozradil Lavrovovi tajnou informaci o IS. ‚Mám na to právo‘

došlo k ohrožení zdroje?

Trump prozradil Lavrovovi tajnou informaci o IS. ‚Mám na to právo‘AKTUALIZOVÁNO 2
Svět

Echo24

Americký prezident Donald Trump vyzradil ruskému ministru zahrajičí Sergeji Lavrovovi přísně tajnou informaci spojenou s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Informoval o tom list The Washington Post s odvoláním na současné a bývalé americké představitele, podle nichž šlo o informaci od zahraničního zdroje amerických tajných služeb.

Činitelé Bílého domu vyloučili, že by Trump s Rusy řešil zdroje či metody zpravodajských služeb, prozrazení tajné informace však nepopřeli. Trump na twitterru napsal, že „jako prezident chtěl informace Rusku poskytnout, na což má naprosté právo“.

Podle washingtonského deníku a agentury Reuters vyzradil Trump informaci spadající do kategorie přísně tajných, kterou Washington získal prostřednictvím rozvědky některého z amerických spojenců. Týkala se prý hrozby IS spojené s použitím laptopů v letadlech. Prozrazením informace týkající se radikálů podle lidí citovaných listem ohrozil zásadní zpravodajský zdroj USA.

Trumpův údajný zásadní diplomatický přehmat, který politici z obou stran v prvních reakcích označovali za zcela nepřijatelný (většinou s dovětkem, že je třeba potvrdit či vyvrátit jeho pravdivost), se zrodil minulý týden na setkání s Lavrovem a ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem v Oválné pracovně Bílého domu, u něhož byli rovněž další američtí představitelé.

„Prezident a ministr zahraničí probírali množství rizik společných pro naše země včetně hrozeb pro civilní letectví. Ani jednou, ani jednou se nebavili o zdrojích či metodách tajných služeb a prezident se nezmínil o žádných vojenských operacích, které v té době nebyly veřejně známy,“ řekl novinářům Trumpův hlavní bezpečnostní poradce a účastník schůzky Herbert R.McMaster.

Podobná slova použil i ministr zahraničí Rexe Tillersona, podle něhož se Trump s Rusy bavil o celé řadě témat včetně bezpečnostního rizika představovaného IS, nemluvili však o „zdrojích, metodách či vojenských operacích“.

Poskytl jsem Rusku informace, mám na to právo

Sám Donald Trump zprávu The Washington Post odmítl. Na twitteru napsal, že se chtěl s Rusy podělit o fakta týkající se terorismu a letecké bezpečnosti. „Jako prezident jsem chtěl informace Rusku poskytnout, na což mám naprosté právo,“ napsal Trump. „Z humanitárních důvodů a také chci, aby Rusko výrazně vystupňovalo svůj boj proti IS a terorismu,“ vysvětlil důvody svého počínání.

Trump v předvolební kampani ostře kritizoval svou demokratickou sokyni Hillary Clintonovou, že podle něho používáním soukromého e-mailu pro vyřizování pracovní korespondence ohrozila tajné informace. Někteří experti z prostředí zpravodajských služeb Trumpa ještě před nástupem do Bílého domu považovali za nepříliš důvěryhodného nositele tajných informací vzhledem k jeho často impulzivnímu chování.

Čtěte také: Trump propustil šéfa FBI, který vyšetřoval vliv Ruska na volby

Jeho rozhovor s Lavrovem se konal den poté, co propustil šéfa FBI Jamese Comeyho, což řada médií i Trumpových oponentů interpretovala jako snahu omezit vyšetřování údajného napojení Trumpovy volební kampaně na Rusko.

V Týdeníku Echo a na Echo Prime se dozvíte více, získáte je zde.