Klausova pirueta. Na jaře měl Trumpa za zoufalství, teď ho adoruje

OBRAT O 180 STUPŇŮ

Klausova pirueta. Na jaře měl Trumpa za zoufalství, teď ho adorujeNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Institut Václava Klause ve středu neskrýval nadšení z vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách s tím, že nevyhrál pouze republikánský kandidát, ale také samotný institut. Ještě v březnu letošního roku přitom český exprezident Václav Klaus označoval Trumpa za symbol naprostého zoufalství a beznaděje, s nimiž se republikánská strana dlouhodobě potýká.

„Donald Trump symbolizuje naprosté zoufalství a beznaděj republikánské strany v USA, což předvedla v řadě předchozích prezidentských voleb a tohle je úplně symbolický výraz toho všeho,“ uvedl Klaus v rozhovoru pro březnové vysílání pořadu 168 hodin v České televizi.

V době, kdy Trump teprve bojoval o svou nominaci v primárkách, se od něj začala odvracet i řada amerických a zahraničních konzervativců. Svou skepsi vůči němu tehdy vyjádřil právě i Klaus.

Středeční vyjádření IVK se však nese ve zcela opačném duchu. „Výsledek amerických prezidentských voleb vítáme. Jsme přesvědčeni, že je to dobře pro Ameriku, pro Evropu a celý Západ, i pro Českou republiku. Je to dobře pro celý svět. Troufáme si říci, že v amerických prezidentských volbách zvítězil i Institut Václava Klause a jsme na to pyšní,“ stojí v prohlášení.

Krutou porážku podle institutu naopak utrpěl politický establishment včetně odstupujícího prezidenta Baracka Obamy.

Ironií je, že ve středečním stanovisku se IVK opírá i do takzvaných havlistů, od kterých čeká brzké převlékání kabátů. „Byla poražena i řada lidí u nás. Jejich přehlídku vidíme v dnešních televizních debatách, vidíme tam jejich smutné a truchlivé obličeje. Byl poražen už čtvrt století dominující politický směr, který má v různých zemích světa různé názvy a představitele, u nás jim říkáme havlisté. Očekáváme však, že to nebude dlouho trvat a že mnozí z nich se stanou oddanými trumpisty,“ uvedl institut.

Čtěte také: S Trumpem vyhrál i Institut Václava Klause. „Je na to pyšný“

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články