Kardinál Duka povečeří s čínským prezidentem. Doporučil mu to Vatikán

Návštěva z Číny

Kardinál Duka povečeří s čínským prezidentem. Doporučil mu to VatikánNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Kardinál Dominik Duka povečeří s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Pozvání na slavnostní státní večeři, kterou v úterý pořádá prezident Miloš Zeman, přitom Duka konzultoval s Vatikánem. Nakonec se rozhodl pozvání přijmout s tím, že tak podpoří postoj papeže Františka k vedení dialogu s Čínou, píší Lidové noviny.

Svou účast na státní večeři pořádanou na počest Si Ťin-pchinga, který Prahu oficiálně navštíví od pondělí do středy, konzultoval Duka s vatikánským velvyslancem Giuseppem Leanzou. „Pozvání jsem přijal proto, abych využil příležitosti a podpořil postoj papeže Františka, který opakovaně řekl, že je třeba nebát se a vést s Čínou dialog,“ vysvětlil pro Lidové noviny. Duka tím respektuje několikaletou snahu Svatého stolce o zlepšení vztahů s Čínskou lidovou republikou.

Pražský arcibiskup a kardinál Duka se však nebude účastnit žádného dalšího programu oficiální státní návštěvy čínského prezidenta. Pražské arcibiskupství se ani nepodílí na organizaci Si Ťin-pchingovy návštěvy, přestože má čínský prezident navštívit například Strahovský klášter.

Čínská lidová republika přerušila s Vatikánem veškeré diplomatické styky v roce 1951, kdy Svatý stolec uznal legitimitu Tchaj-wanu, který Peking považuje za součást svého území. Již předchůdce Františka, papež Benedikt XVI., si ale za jeden ze svých úkolů stanovil zlepšení vztahů s Čínou a situaci 12 milionů čínských katolických věřících.

„Od doby pontifikátu papeže Benedikta XVI. probíhá snaha o řešení situace křesťanů v Číně, kteří nemohou ve své zemi od 50. let svobodně působit,“ potvrdil Duka. V tom pokračuje i papež František, který kvůli tomu před rokem dokonce odmítl přijmout tibetského duchovního vůdce dalajlamu.

Křesťanství patří v Číně mezi pět uznaných náboženství, je ale rozdělené na dvě větve – oficiální postavení má pouze ta, která je pod přímým dohledem Pekingu a odmítá nad sebou dohled z Vatikánu. Druhá větev, kterou lze označit za větev podzemní, uznává pouze římského papeže. Kvůli tomu ale musí čelit pronásledování a represím ze strany čínských orgánů.

Čtěte také: Nové spojení? Kardinál Duka a Jana Bobošíková

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články