ANO na jihu rozbilo koalici, aby se spojilo s ODS, tvrdí Sobotka

Rozpad Jihočeské koalice

ANO na jihu rozbilo koalici, aby se spojilo s ODS, tvrdí SobotkaAKTUALIZOVÁNO
Bohuslav Sobotka Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

Echo24

Za rozpadem jihočeské koalice hnutí ANO a ČSSD je podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky (ČSSD) snaha ANO spojit se s místní ODS. Koalice se rozpadla v pondělí kvůli sporu o platy v Jihočeské nemocnici vlastněné krajem. Sobotka v prohlášení pro média uvedl, že pokud se sociálním demokratům nepodaří zabránit vzniku pravicové koalice, ČSSD je připravena odejít do opozice.

„Hnutí ANO rozbíjí koalici s ČSSD proto, aby se mohlo spojit v jižních Čechách s ODS. A to rozhodně není pro občany tohoto kraje dobrá zpráva,“ uvedl premiér. Spojení ANO a ODS podle něj znamená návrat snahy o privatizaci zdravotnictví a sociálních služeb.

Čtěte také: Zimolovi hrozí konec ve funkci, hejtmana si teď nárokuje ANO

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zdůvodnil rozpad koalice její nefunkčností. „Naše krajské předsednictvo dospělo k názoru, že nefunguje koaliční smlouva a koaliční partner nespolupracuje,“ řekl.

Na premiérova slova zareagoval i předseda občanských demokratů Petr Fiala, který se domnívá, že by Bohuslav Sobotka neměl z problémů hejtmana za ČSSD vinit ostatní.

Ve sporu, který vedl k rozpadu koalice ČSSD, hnutí ANO a hnutí Jihočeši 2012 jde o mimořádně vysoké příjmy vedení Jihočeské nemocnice. Podle ANO radní za ČSSD o této skutečnosti věděli a kryli ji. ANO proto požadovalo mimo jiné výměnu sociálnědemokratických radních. Skončit ve funkci měl i hejtman Jiří Zimola nebo jeho náměstci Ivana Stráská a Jaromír Slíva. ČSSD na podmínky nepřistoupila.

První místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec v pondělí novinářům řekl, že situace v regionu se vrací do dne po volbách a jednání o koaliční spolupráci začínají znovu. „Sociální demokracie tam volby vyhrála a uvidíme, jak se podaří ten nový koaliční půdorys projednat,“ uvedl. Konstatoval, že jednání leží na regionu, centrum ČSSD je ale připraveno poskytnout Zimolovi součinnost.

Sobotka připustil i variantu, že sociální demokracie o místa ve vedení kraje přijde. „Pokud ČSSD vzniku pravicové koalice nedokáže zabránit, bude hájit zájmy občanů v krajském zastupitelstvu jako silná a důsledná opozice,“ uvedl.

Současní opoziční zastupitelé chtějí nesrovnalosti s platy v Jihočeské nemocnici řešit na mimořádném zastupitelstvu. Jeho svolání podpořilo i hnutí ANO. Mělo by se uskutečnit do tří týdnů. Zimola zatím zůstává v čele rady, ANO uvažuje o tom, že by na místo hejtmanky navrhlo hejtmanovu náměstkyni Lucii Kozlovou (ANO).

Čtěte také: Kritizovaný hejtman Zimola připustil, že může rezignovat

Viníme ze všeho Babiše, my jsme ho ale vzali do vlády, drtí straníky Zimola