2 Testování vojenské připravenosti

‚Rusko je superproblém‘. Litva se obává provokací z Kremlu

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

V Pobaltí panuje v posledních dnech velké znepokojení. Důvodem je posilování ruských jednotek na základně v Kaliningradu a také změna prezidenta ve Spojených státech. Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius teď dokonce řekl, že „Rusko je superproblém“ a obává se provokací ze strany Moskvy. Zprávu přinesl server BBC.

Ruské posilování vojenských jednotek na hranicích a na základně v Kaliningradu znepokojuje Litvu. Podle ministra zahraničí Linase Linkevičiuse mají s Ruskem vlastní negativní zkušenost z minulosti a geograficky jsou nejblíž případnému útoku. „Rusko není velmoc, je to superproblém,“ řekl jednoduše Linkevičius pro BBC.

Rusko se snaží argumentovat tím, že reaguje pouze na přibývající jednotky na vojenských základnách NATO v Pobaltí a Polsku. Právě Kaliningrad představuje pro Rusko důležitou základnu, která se nachází mezi Polskem a Litvou.

Linkevičius se proto obává, že se Putin bude snažit v mezidobí výměny prezidentů ve Spojených státech o testování vojenské připravenosti. „Nový prezident nebude v úřadě do druhé poloviny ledna. Velmi se obávám nejen toho, že jsou od nás pár kilometrů, ale taky, aby syrské Aleppo nebylo srovnáno se zemí,“ řekl ministr zahraničí.

Zároveň také připomíná negativní zkušenosti s Ruskem. „Je to jenom 25 let od rozkazu z Moskvy, který k nám poslal tanky, aby rozdrtily klidné a pokojné protesty za nezávislost ve Vilniusu,“ řekl Linkevičius.

Vztahy Ruska s pobaltskými republikami, Litvou, Lotyšskem a Estonskem, se výrazně zhoršily od roku 2014. Stalo se tak poté, co Rusko anektovalo Krym a podpořilo, skrytě i vojensky, proruské separatisty na východě Ukrajiny.

Čtěte také: Dodáváme Ukrajincům munici, přiznala Litva

Litva likviduje sochy pracujícího lidu ze sovětské éry

,