Česká armáda evakuovala velvyslanectví v Libyi

NEPOKOJE V LIBYI

Česká armáda evakuovala velvyslanectví v LibyiAKTUALIZUJEME 2
Domov

Česká armáda dnes evakuovala z libyjské metropole Tripolisu deset pracovníků českého velvyslanectví. Ve svém sdělení to v Praze uvedl generální štáb. K deseti Čechům se prý připojilo také jedenáct pracovníků švýcarského zastupitelského úřadu. Také ministerstvo zahraničních věcí ČR informovalo, že vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci ambasádu v Libyi dočasně uzavřelo. 

Situace v Libyi se v posledních několika týdnech velmi zhoršila a dochází k intenzivním ozbrojeným střetům mezi milicemi. Boje vyřadily z provozu mezinárodní letiště.

Libye zažívá nejtěžší období od svržení režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011. Za minulé dva týdny přišlo v této zemi podle agentury Reuters o život na 200 lidí.

„Ačkoliv pracovníci zastupitelského úřadu, respektive úřad jako takový, doposud terčem útoků nebyli, rizika, kterým by výhledově čelili, jsou četná a vysoká,“ stojí na webových stránkách Ministerstva zahraničí České republiky.

Všech 21 evakuovaných dorazilo v podvečer na palubě letounu CASA C-295 M na pražské letiště ve Kbelích. Ministerstvo zahraničí vydalo doporučení, aby občané České republiky za současné situace do Libye necestovali.