‚Jízda za jízdu.‘ V Nizozemsku lze za hodiny autoškoly platit sexem

LIBERÁLNÍ NIZOZEMSKO

‚Jízda za jízdu.‘ V Nizozemsku lze za hodiny autoškoly platit sexemNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
Svět

vb Echo24

V Nizozemsku je možné za hodiny autoškoly platit sexem, potvrdila tamní vláda. Jediná podmínka, kterou je potřeba splnit, je ta, aby obě zúčastněné strany byly starší 18 let a svým jednáním neohrožovaly okolí. Systém si v zemi podle zahraničních médií vysloužil přezdívku „jízda za jízdu“.

Nizozemští politici v posledních týdnech řešili opravdu zajímavý spor. Politik strany Křesťanská unie Gert-Jan Segers totiž v parlamentu upozornil na to, že studenti často za hodiny autoškoly neplatí penězi, ale sexem. Takové jednání je podle něj nepřípustné a označil ho za „ilegální prostituci“.

Situací se proto začala zabývat tamní vláda. Konkrétně si na systém „jízdy za jízdu“ posvítila ministryně dopravy Melanie Schultz van Haegen a ministr spravedlnosti Ard van der Steur. Dvojice ministrů však dospěla k jasnému závěru – platit za autoškolu sexem je sice „nevhodné“, ale není to ilegální.

„Nejedná se o nabízení sexuálních aktivit za peníze, ale o nabídku hodiny autoškoly. Je důležité, aby iniciativa byla na straně instruktora, který nabídne hodinu autoškoly, za níž si nechá zaplatit sexem. O prostituci by se jednalo v případě, když by někdo nabízel sexuální služby za peníze,“ uvedla dvojice ministrů v dopise adresovaném nizozemskému parlamentu, který získal k nahlédnutí britský list The Telegraph.

Ministr a ministryně zároveň zdůraznili, že oběma zúčastněným aktérům musí být více než 18 let a že svým jednáním nesmí ohrožovat okolí.

Zajímavé přitom je, že systém „jízdy za jízdu“ je v tradičně liberální zemi podle britského Telegraphu relativně rozšířený. Obzvláště v poslední době prý Nizozemci čím dál tím častěji na internetu vyhledávají autoškoly, jež tento systém provozují.

V zemi je navíc částečně legalizovaná i klasická prostituce, přičemž dámy ve vykřičených domech pracují zpravidla jako živnostnice. Dokonce si mohou legálně zaplatit reklamu například v novinách nebo na internetu. Pouliční prostituce je ovšem povolená jen ve vymezených zónách a na provozování vykřičeného domu je potřeba zvláštní licence.

Čtěte také: Studentka autoškoly přehlédla tank. Vyvázla jen taktak

Vodka, sex a pak vydírání. Norové varují před ruskými agenty