Bizarní pomsta: bývalý soudce Havlín se chtěl vykálet před dveře šéfky

Bizarní pomsta: bývalý soudce Havlín se chtěl vykálet před dveře šéfky
Do portofilia prohřešků exsoudce Havlína se přidává bizarní pomsta Foto: Repro: Česká televize
1
Domov

oj Echo24

Zkorumpovaný exsoudce Ondřej Havlín čelil kárnému řízení, podle kterého měl v úmyslu vykálet se před domovní dveře své nadřízené. Čin chtěl vykonat jako mstu místopředsedkyni soudu Martině Kasíkové. Jak uvádí server Česká justice, řízení bylo zastaveno kvůli Havlínově pravomocnému odsouzení na 5 let a 3 měsíce za přijímání úplatků a ovlivňování případů většinou opilých řidičů.

Kárné řízení, ve kterém byl bizarní čin v jednom z bodů popsán, zastavil Nejvyšší správní soud letos 31. března. Ondřej Havlín byl totiž již 11. února pravomocně odsouzen k odnětí svobody na 5 let a tři měsíce spolu s 350tisícovou pokutou za sérii korupčních případů.

Řízení tak pro Havlínovo okamžité vyloučení z řad soudců muselo být před svým řádným prošetřením ukončeno a to i přes poměrně vážná obvinění v něm obsaženým. První bod mluvil o Havlínově nezákonném ustanovováním advokátů pro osoby ve vazbě, i přes jeho závažnost zaujme ale spíše bod druhý – plán soudce vykálet se před dveře nadřízené.

„V období od 2. 8. 2012 za pomocí J. S., bytem v P. 5, S. 899/38 připravoval fyzický útok na tehdejší místopředsedkyni Obvodního soudu pro Prahu 2 JUDr. M. K., který měl spočívat přinejmenším v tom, že měl JUDr. O. H., popřípadě jiná osoba, vykonat velkou potřebu před dveřmi jejího bytu, přičemž motivem takového jednání byla msta za výkon pravomoci místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 2,“ cituje Česká justice znění kárného návrhu o plánované pomstě odsouzeného Havlína.

Havlínova msta sahá do 90. let

Důvodem měly být vleklé spory Ondřeje Havlína s Martinou Kasíkovou, místopředsedkyní Obvodního soudu pro Prahu 2. Spory sahaly až do 90. let, kdy Havlín vykonával funkci velvyslance v Chorvatsku. Vedení Obvodního soudu pro Prahu 2 mu po jeho návratu do funkce oznámilo, že již není soudcem, toto rozhodnutí zrušil Okresní soud v Příbrami.

„Jak kárný senát zjistil, kárně obviněný byl rozsudkem Krajského soudu v Praze, jako soudu odvolacího, ze dne 11. 2. 2016 odsouzen podle § 331 odst. 3 a § 43 odst. 1 trestního zákoníku k úhrnnému trestu odnětí svobody v trvání pěti let a tří měsíců, a to za spáchání přečinu nepřímého úplatkářství podle § 333 odst. 1 trestního zákoníku. Podle § 56 odst. 3 trestního zákoníku byl pro výkon tohoto trestu zařazen do věznice s dozorem,“ stojí dále podle České justice ve znění dokumentu. „Současně byl podle § 67 odst. 1 a § 68 odst. 1 a 2 trestního zákoníku odsouzen k peněžitému trestu ve výměře 350.000 denních sazeb po 1.000 Kč, tedy v celkové výši 350.000 Kč. Podle § 69 odst. 1 trestního zákoníku byl pro případ, že peněžitý trest nebude ve stanovené lhůtě vykonán, stanoven náhradní trest odnětí svobody v trvání deseti měsíců.“

Havlín byl odsouzen za opakovanou korupci a ovlivňování případů povětšinou jedinců, kteří se provinili jízdou v opilosti. Původní více než šestiletý trest byl soudci zmírněn na 5 let a tři měsíce, pokud nezaplatí pokutu 350 tisíc korun, prodlouží se mu o 10 měsíců. Ondřejovi Havlínovi zabavil stát i pistoli.

Čtěte také: Soudce Havlín si za korupci odsedí pět let a tři měsíce

Soudce Havlín nechtěl do vězení. Přijela si pro něj policie