Julius Šuman se znovu ozval. Přináší materiál o Babišově podnikání

Julius Šuman se probudil

Julius Šuman se znovu ozval. Přináší materiál o Babišově podnikáníAKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Skupina Julius Šuman, která se vymezuje proti Andreji Babišovi, se znovu ozvala. V neděli dopoledne na svém twitterovém účtu zveřejnila další informace týkající se šéfa hnutí ANO. Tentokrát se zaměřila na jeho společnost IMOBA, která je mj. vlastníkem Čapího hnízda v Olbramovicích, Průhonické sokolovny či Centra pohybového zdraví na pražském Chodově.

„Když jsme zveřejnili audit Čapího hnízda od ministerstva financí, IMOBA hned reagovala. Tak teď reagujeme zase my – analýzou IMOBA,“ píše skupina Šuman na Twitteru. A nabízí ke stažení pětistránkový text ZDE. Na závěr pojednání o firmě IMOBA anonymní skupina Šuman uvádí, že jde o dokument sestavený z veřejných zdrojů. Úvodní věta materiálu zní: „IMOBA – miliardové čachry, daňové ráje a daňové úniky bývalého ministra financí Andreje Babiše“. Redakce Echo24 zveřejnila vlastní analýzu textu.

Co stojí v dokumentu

Materiál dochází k závěru, že transakcemi kolem společnosti si Babiš vyplatil během svého působení v čele ministerstva víc než dvě miliardy korun a stát při tom připravil o 300 milionů na daních. Dokument rekapituluje události kolem společnosti Imoba, která provozuje například farmu Čapí hnízdo a patří do svěřenských fondů spravujících Babišův majetek. Uvádí, že její akcionář nějakou dobu sídlil ve švýcarském Zugu, který je považován za daňový ráj. Že Imoba sídlila v Zugu, vyčítala v dubnu Babišovi i analýza poradců premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), která předsedu vlády v květnu vedla k návrhu odvolat Babiše z vlády.

Babiš ČTK napsal, že nesmysly nepřátelského twiterového účtu je zbytečné komentovat. „Agrofert vždy podnikal podle platných zákonů a odvedl na daních a odvodech za posledních deset let cca 23 miliard korun,“ sdělil Babiš ČTK v textové zprávě.

Analýza mimo jiné na základě vykazované ztráty uvádí, že Imoba byla nebonitní firmou. „Přesto v roce 2013 kupuje jediný akcionář firmy Imoba, tedy Agrofert Holding (respektive jeho jediný akcionář Babiš) další upsané akcie, tentokrát ve výši osm miliard korun,“ stojí v dokumentu. Nákup označuje za účelové vyvedení peněz bez ekonomického opodstatnění, po kterém v srpnu 2013 činilo základní jmění firmy 10,432 miliardy korun.

Dokument dále popisuje, že Agrofert společnost Imoba převedl na další tehdy Babišovu firmu Synbiol. „Tato transakce z hlediska firmy Agrofert Holding je ekonomicky naprosto nesmyslná a sebepoškozující. Poté, co poskytl miliardové půjčky a odkoupil bezcenné akcie za celkem deset miliard korun, ji převede na jiný hospodářský subjekt, aniž by vyžadoval odpovídající odstupné,“ konstatuje.

V říjnu 2014 Imoba podle analýzy vyplatila svému jedinému akcionáři 2,03 miliardy korun. „Babiš si tak vyplatil více než dvě miliardy korun. Pokud by si je vyplatil jako přímou dividendu z Agrofertu, musel by zaplatit patnáctiprocentní daň. Tím připravil stát minimálně o 300 milionů korun,“ stojí v dokumentu. Z celé částky, na kterou vyšly akcie Imoby, by šlo připravit stát o daň ve výši přes 1,5 miliardy korun, dodává analýza.

Předchozí nahrávky

Skupina Juliuse Šumana již dříve zveřejnila tři nahrávky s Andrejem Babišem. Na první se předseda ANO pohrdavě a vulgárně vyjadřuje o ostatních politicích a o svých podřízených. Na druhé nahrávce Andrej Babiš úkoluje tehdejšího redaktora MF Dnes Marka Přibila, jak psát proti jeho politickým protivníkům. V poslední nahrávce se zdá, že bývalý ministr financí nahlíží do živého policejního spisu, který mu přinesl právě Přibil.

Skupina rovněž zveřejnila zprávu Auditního orgánu Ministerstva financí, která má dokládat, že úředníci ministerstva zametli vyšetřovaní kauzy Čapí hnízdo pod koberec.

Čtěte také: Hlavně nic nezjistit! Jak auditoři zametli kontrolu Čapího hnízda

Sama skupina sebe na Twitteru označuje takto: „Andrej Babiš má na každého složku. My máme složku na Andreje Babiše. Jsme Skupina Juliuse Šumana, která v anonymitě sbírá informace o AB.“

Čtěte také: Dárek pro Babiše? Na Slovensku chtějí odvolat šéfa Ústavu paměti národa

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články