1 Obnovení vojenských odvodů

TÝDENÍK ECHO: Naše krásná moderní vyměklá společnost

TÝDENÍK ECHO

Česká vláda schválila obnovení odvodů do armády. Ty skončily v roce 2004 s povinnou vojenskou službou. Pokud návrh projde sněmovnou, šli by první osmnáctiletí k odvodu už v roce 2017. Povinnost předstoupit před odvodovou komisi by se týkala i žen. Kabinet zatím nenavrhl obnovení povinné vojenské služby. Armáda si odvody jen prověří, v jaké kondici jsou mladí lidé na prahu dospělosti, a kolik z nich by čistě teoreticky bylo schopných sloužit.

Při naší dlouhodobé nechuti bránit zemi se zbraní v ruce je zajímavé, že podstatná část společnosti je pro obnovení povinné vojenské služby. Vstřícnost je vyvolaná obavami z Ruska, které podle říjnového průzkumu STEM považuje 65 procent společnosti za hrozbu do budoucnosti. Podle březnového průzkumu společnosti STEM/MARK pro Mladou Frontu DNES je 60 procent lidí pro obnovení povinné vojny.

Tento názor zastávají především muži a generace 45+,  jichž by se osobně už branná povinnost netýkala. Překvapivě to ale neodmítají ani mladší generace, které by se v případě nasazení armády mohla povinnost vzít do ruky zbraň dotknout. Vypovídací hodnotu průzkumu snižuje, že se odehrál na příliš malém vzorku 310 lidí (reprezentativní průzkum musí mít alespoň tisíc respondentů) a odpovídali lidé starší 18 let. Pro většinu to tedy byla jen teoretická otázka, protože do zrušení povinné služby v armádě v roce 2004 se nastupovalo v 19 letech.

Veřejná debata o schopnosti a ochotě bránit zemi vyvolává otázku, kolik osmnáctiletých by na to fyzicky i mentálně mělo. A jaký vliv by naopak armádní výcvik měl na odolnost a schopnost čelit nejrůznějším životním krizím a problémům.

Když se z nejrůznějších úhlů podíváte na vývoj fyzické zdatnosti a psychické odolnost nejen Česka, ale většiny vyspělých zemí západního civilizačního okruhu, vidíte úpadek. Jsme čím dál bohatší, máme přístup k lékům a technologiím, které jsme si často ještě před dvaceti lety neuměli představit. Všechny ty vymoženosti jsme ale nedokázali využít k tomu, abychom se snažili být čím dál silnější a odolnější. Západní společnost připomíná přešlechtěného, přecitlivělého psa, který se roztřese hned, jak na něho foukne, nebo na něj někdo zvýší hlas. Plemeno, kterému je nejlépe na gauči v pokojové teplotě.

Více o naší moderní vyměklé společnosti čtěte v novém vydání Týdeníku Echo.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.