TÝDENÍK ECHO: Naše krásná moderní vyměklá společnost

Obnovení vojenských odvodů

TÝDENÍK ECHO: Naše krásná moderní vyměklá společnostTÝDENÍK ECHO
Domov

Lenka Zlámalová

Česká vláda schválila obnovení odvodů do armády. Ty skončily v roce 2004 s povinnou vojenskou službou. Pokud návrh projde sněmovnou, šli by první osmnáctiletí k odvodu už v roce 2017. Povinnost předstoupit před odvodovou komisi by se týkala i žen. Kabinet zatím nenavrhl obnovení povinné vojenské služby. Armáda si odvody jen prověří, v jaké kondici jsou mladí lidé na prahu dospělosti, a kolik z nich by čistě teoreticky bylo schopných sloužit.

Při naší dlouhodobé nechuti bránit zemi se zbraní v ruce je zajímavé, že podstatná část společnosti je pro obnovení povinné vojenské služby. Vstřícnost je vyvolaná obavami z Ruska, které podle říjnového průzkumu STEM považuje 65 procent společnosti za hrozbu do budoucnosti. Podle březnového průzkumu společnosti STEM/MARK pro Mladou Frontu DNES je 60 procent lidí pro obnovení povinné vojny.

Tento názor zastávají především muži a generace 45+,  jichž by se osobně už branná povinnost netýkala. Překvapivě to ale neodmítají ani mladší generace, které by se v případě nasazení armády mohla povinnost vzít do ruky zbraň dotknout. Vypovídací hodnotu průzkumu snižuje, že se odehrál na příliš malém vzorku 310 lidí (reprezentativní průzkum musí mít alespoň tisíc respondentů) a odpovídali lidé starší 18 let. Pro většinu to tedy byla jen teoretická otázka, protože do zrušení povinné služby v armádě v roce 2004 se nastupovalo v 19 letech.

Veřejná debata o schopnosti a ochotě bránit zemi vyvolává otázku, kolik osmnáctiletých by na to fyzicky i mentálně mělo. A jaký vliv by naopak armádní výcvik měl na odolnost a schopnost čelit nejrůznějším životním krizím a problémům.

Když se z nejrůznějších úhlů podíváte na vývoj fyzické zdatnosti a psychické odolnost nejen Česka, ale většiny vyspělých zemí západního civilizačního okruhu, vidíte úpadek. Jsme čím dál bohatší, máme přístup k lékům a technologiím, které jsme si často ještě před dvaceti lety neuměli představit. Všechny ty vymoženosti jsme ale nedokázali využít k tomu, abychom se snažili být čím dál silnější a odolnější. Západní společnost připomíná přešlechtěného, přecitlivělého psa, který se roztřese hned, jak na něho foukne, nebo na něj někdo zvýší hlas. Plemeno, kterému je nejlépe na gauči v pokojové teplotě.

Více o naší moderní vyměklé společnosti čtěte v novém vydání Týdeníku Echo.