Postavíme 200 mešit pro Německo. Saúdská Arábie nabízí ‚pomoc‘

NABÍDKA Z PERSKÉHO ZÁLIVU

Postavíme 200 mešit pro Německo. Saúdská Arábie nabízí ‚pomoc‘NOVÉ
Ilustrační foto. Mešita v Istanbulu. Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Saúdská Arábie nabídla postavit v Německu 200 mešit – jednu na každých sto uprchlíků, kteří přišli do země během posledního víkendu. Bohatý stát Perského zálivu tak reaguje na vzrůstající počet uprchlíků mířících do západní Evropy a také na kritiku, že se nepodílí na řešení uprchlické krize a odmítá uprchlíky ze Sýrie přijímat.

Nabídku na stavbu dvou stovek mešit zveřejnil německý zpravodajský web Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ten citoval zprávu libanonského deníku Al Diyar. Německo se totiž v posledních týdnech potýká s přílivem uprchlíků a ekonomických migrantů, kteří do země přicházejí. Během uplynulého víkendu jich bylo kolem 20 tisíc. Úřady odhadují, že jich letos do Německa přijde na 800 tisíc.

Čtěte také: Německo má nový plán pomoci: za víkend přijelo 20 000 běženců

Saúdská Arábie je během posledních dnů pod tlakem kritiky, protože nepřijímá uprchlíky, kteří prchají ze Sýrie. Ti již řadu let raději volí útěk do Libanonu, Jordánska a Turecka, ale jejich cesty do arabských států v oblasti Perského zálivu nejsou časté. Podle všeho je to způsobeno nastavením takové azylové politiky, která vstup Syřanů do země velmi komplikuje.

Bohatá země Perského zálivu se nicméně brání. Arabský deník al Hayat uvedl, že od začátku občanské války v Sýrii našlo v Saúdské Arábii domov na 500 tisíc Syřanů. Nyní nabídla Saúdská Arábie Německu netradiční pomoc tím, že by v zemi postavila pro nově příchozí mešity.

Čtěte také: Proč Syřané neprchají do bohatých zemí Perského zálivu

61 % Němců se uprchlíků neobává

Zatímco v České republice a dalších státech střední a západní Evropy panují ohledně příchodu uprchlíků negativní nálady a obavy, většina Němců se kvůli uprchlíkům necítí ohrožena. Ukázal to průzkum pro německou veřejnoprávní televizi ARD.

Podle průzkumu se rostoucího počtu uprchlíků neobává 61 % oslovených, 38 % respondentů obavy cítí. Čtyři z pěti oslovených zároveň uvedli, že se jejich život kvůli imigraci nijak nezměnil. Pouhá dvě procenta míní, že rostoucí počet uprchlíků se jejich životů zřetelně dotkl.

Nicméně jiný průzkum ukázal, že většina Němců není spokojena s tím, jak Berlín uprchlickou krizi řeší. Průzkum televizního kanálu N24 ukázal, že s postupem kancléřky Angely Merkelové nesouhlasí dva ze tří respondentů. Práci německé spolkové vlády označovali respondenti za „spíše špatnou“ nebo „velmi špatnou“. Přibližně 36 % oslovených uvedlo, že vláda nedělá dost na pomoc uprchlíkům. Podle 27 % oslovených toho Berlín naopak dělá příliš.

Čtěte také: Německo s uprchlíky porušilo všechna pravidla

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články