Pomsta za masakr v gay klubu. Vypálili mešitu, kam chodil vrah

Dozvuky masakru v Orlandu

Pomsta za masakr v gay klubu. Vypálili mešitu, kam chodil vrahNOVÉ
Svět

Echo24

Žhářský útok poničil mešitu ve floridském městě Orlando, kterou navštěvoval pachatel nejkrvavější masové střelby v dějinách USA. Informovala o tom místní policie, která pátrá po muži, jenž požár v pondělí nad ránem založil.

Američtí muslimové útok odsoudili jako zločin z nenávisti. Podle agentury AP jsou vyznavači islámu v Orlandu terčem útoků v poslední době stále častěji.

Omar Mateen, který v červnu zastřelil v orlandském klubu Pulse 49 lidí a desítky dalších zranil, chodil k modlitbám do mešity, u níž v neděli zastavil muž na motorce, který podle záběrů bezpečnostní kamery založil požár a odjel. Plameny poničily část mešity, v níž v tu dobu nikdo nebyl a nedošlo proto k žádným zraněním. Podle policie šlo o bělocha či hispánce, jehož identitu a motiv vyšetřovatelé zjišťují.

K útoku došlo den po 15. výročí atentátů z 11. září 2001 a v den velkého muslimského svátku, což podle vyšetřovatelů mohlo být jedním z útočníkových motivů.

„Naše komunita vydrží víc než budova, jsme silnější. Věřím, že se přes to přeneseme,“ řekl médiím jeden z místních duchovních Hamaad Rahman. Podle něho bylo mešitě a muslimům, kteří ji navštěvují, od červnového útoku adresováno více výhružek, než za minulých 20 let.

Místní muslimové se od Mateenova činu, po němž byl střelec zabit policií, jasně distancovali. Podle některých pravidelných návštěvníků mešity však bez ohledu na to řada místních dává najevo odpor vůči muslimům hlasitými výkřiky či nápisy na zdech. Několik lidí se stalo terči fyzických útoků se zjevnými protimuslimskými motivy.

Čtěte také: ‚Omar nám dá bombu a my si vezmeme jeho panny‘. Výsměch střelci z Orlanda