„Na cestu na Vysočinu.“ Odpůrci zahltili Zemanův účet vzkazy, nadávkami i básní

Vzkazy na Zemanově bankovním účtu

„Na cestu na Vysočinu.“ Odpůrci zahltili Zemanův účet vzkazy, nadávkami i básníNOVÉ
Prezident Miloš Zeman Foto:

Foto: Jan Zatorsky

2
Domov

mk Echo24

Tým prezidenta Miloše Zemana zprovoznil před víkendem transparentní účet, který si musí podle zákona zavést všichni kandidáti před volbami. Ten Zemanův však zahlcují především jeho kritici, kteří mu zasílají haléřové příspěvky a k tomu přidávají nevybíravé vzkazy. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka však útok transparentní účet spíše zpropagoval, než aby mu uškodil.

„Na granulky pro Ovčáčka“, “Na poslední cestu na Vysočinu,” „Na ukončení největší hanby, která tuto zemi postihla“ a „Příspěvek na hledání článku pana Peroutky a prověrky pana Mynáře.“ Takové vzkazy se objevily na transparentním účtu Miloše Zemana, mnohé další jsou i značně vulgární.

Jeden z přispěvatelů poslal postupně úryvek z kritické básně Egona Bondyho ze sbírky Zbytky eposu. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na Twitteru nechal odpůrcům vzkaz. „Haléře vždy přinášejí štěstí, na to je třeba pamatovat,“ uvedl Ovčáček. Později se neváhal opřít do ostatních kandidátů na post prezidenta. „Stále čekám, že se ti noblesní a spojovací protikandidáti distancují od svých vulgárních ‚haléřových příznivců‘. To ticho je tak typické…“

Podle mluvčího Hradu zahlcení účtu Miloše Zemana nijak zvlášť neohrozí. „Haléřová akce mimořádně zpropagovala transparentní účet veřejnosti. Vulgární vzkazy jsou pak typickou ukázkou myšlenkového světa odpůrců pana prezidenta,” řekl Ovčáček deníku Echo24.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle mluvčího Fio banky Zdeňka Kováře, kde má prezident svůj účet zřízený, by případné regulovaní vzkazů nebylo jednoduché. „Pro transparentní účet platí stejná pravidla jako pro běžný účet. Fio banka účty žádným způsobem nereguluje. V tuto chvíli jsme nezaznamenali důvod něco řešit,” uvedl Kovář pro deník Echo24.

Na účtu se objevily rovněž příspěvky ze zahraničí ve výši 25 haléřů, tedy jednoho centu. Příchozí platby z jiné banky v cizí měně jsou běžně zpoplatněny dvacetikorunou. Fio banka v pondělí večer oznámila, že kvůli množství velmi drobných plateb nebude žádnému z prezidentských kandidátů, kteří u ní mají transparentní účet, poplatky i ze zahraničí účtovat. Domácí platby byly bez poplatků již dříve. Celkem už lidé poslali Miloši Zemanovi přes 165 000 korun.

Čtěte také:

Zeman – Bojovník za pravdu. Židé mu v New Yorku předají cenu

Transparentní účty? Horáček a Drahoš mají miliony, Zeman hlavně nadávky