Šéf zbrojařů: Embargo neuškodí Rusku, ale českému průmyslu

Sankce proti Rusku

Šéf zbrojařů: Embargo neuškodí Rusku, ale českému průmysluNOVÉ 1
Domov
Pavel Baroch
Sdílet:

Zástupci evropských zemí začnou dnes v reakci na události na Ukrajině rozhodovat o protiruských sankcích, jejichž součástí by mohl být i zákaz vývozu zbraní a další vojenské techniky do Ruska. Podle prezidenta české Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka ale případné embargo nepoškodí ani tak Rusko jako spíše český a evropský průmysl.

Český export zbraní do Ruska není nikterak významný. Z loňského čistého vývozu ve výši asi 7,5 miliard korun činil přibližně 120 milionů, což jsou necelá dvě procenta. Přesto by podle Jiřího Hynka z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu mohlo mít případné embargo zásadní dopad na český průmysl. A Rusko by to naopak nemělo výrazně poznamenat.

„Rusko je na dovozu vojenských technologií naprosto nezávislé. Je to naopak třetí největší exportér na světě,“ uvedl pro ECHO24.cz Hynek. Podle něj by se případné embargo mohlo naopak dotknout českých zbrojovek, které do Ruska vyváží a které patří mezi významné regionální zaměstnavatele.

Problém by mohl rovněž nastat pro českou armádu, která létá s ruskými vrtulníky Mi-171, a rovněž pro podnik LOM Praha, který má licenci na opravu těchto strojů. Pokud by Rusko zavedlo odvetné sankce, nemusela by podle Hynka česká armáda, respektive LOM už dostávat náhradní díly a opravárenský podnik by mohl přijít o licenci na opravu těchto strojů – tím by přišel o zakázky i z jiných zemí.

Hrozba pro chemičky či strojírenství

Nejhorší situace by podle Hynka nastala, pokud by Evropská unie schválila protiruské sankce i pro takzvané zboží dvojího využití – tedy pro civilní techniku, která se může používat i ve vojenství. Do této kategorie patří například české chemičky, softwarové firmy nebo strojírenské podniky.

„Mohlo by to ohrozit opravdu hodně firem,“ upozornil Hynek. „Zase platí, že Rusko by si s tím bez problémů poradilo, nakoupilo by si zboží třeba v Asii.“

Česká Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pokládá případné sankce vůči Rusku za neúčinné.

Zásadní jednání o embargu vůči Rusku se uskuteční právě dnes. O postoji České republiky k uvažovaným sankcím jednala do včerejšího večera Sobotkova vláda. Česká Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu s jakýmkoli embargem nesouhlasí.

„Pokládáme to za neúčinné,“ řekl pro ECHO24.cz prezident asociace Jiří Hynek. Podle něho se dá maximálně tolerovat zbrojní embargo jako politické gesto. Zbrojní export celé Evropské unie do Ruska je na podobně nízké úrovni jako ten český. I když jsou také výjimky.

Co všechno chce EU zakázat

Například Francie má uzavřený kontrakt na prodej výsadkových lodí Mistral, který Paříž odmítá zrušit. Podle agentury Reuters by se ale nemělo případné embargo týkat už uzavřených kontraktů a smlouva o vývozu francouzských lodí byla uzavřena už v roce 2011.

Kromě zbraní mají sankce podle Reuters zahrnovat také zákaz prodeje vrtných souprav pro podmořskou těžbu, pro těžbu břidlicového plynu a pro průzkum ložisek v Severním ledovém oceánu.

Další sankce se podle dostupných informací mají týkat kapitálového trhu. Brusel například plánuje výrazně omezit aktivity ruských bank se státní účastí. Ruské firmy by rovněž mohly mít znemožněný přístup na akciové trhy. Hovoří se také o možnosti zákazu odkupu ruských bankovních dluhů nebo nákupu akcií ruských bank s většinovým státním podílem.

Evropští analytici tvrdí, že taková opatření ruskou ekonomiku vážně poškodí. Agentura Reuters napsala, že podle německé vlády by sankce proti Rusku mohly být zavedeny do konce července, pokud Moskva nepomůže s ukončením krize na východní Ukrajině.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit