Česká velvyslankyně: ‚V Sýrii v roce 2011 revoluce nebyla‘. Na vině je Západ

Stanovisko české diplomacie?

Česká velvyslankyně: ‚V Sýrii v roce 2011 revoluce nebyla‘. Na vině je ZápadNOVÉ
Podle Filipi k žádné revoluci v roce 2011 v Sýrii nedošlo Foto: FOTO: Rada pro mezinárodní vztahy
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi tvrdí, že v roce 2011 v Sýrii k žádné revoluci nedošlo. Jednalo se prý spíše o snahy Západu, který se snažil Sýrii „vyjmout z Osy zla společně s Íránem“. Diplomatka to uvedla na nedávné debatě Institutu 2080. Konflikt v Sýrii ovšem odstartovaly pokojné protesty, které režimní bezpečnostní síly krvavě potlačily. Podle ministerstva zahraničí je taková reflexe z místa cenná nejen pro akademickou diskuzi, ale i pro hlubší chápání komplexity konfliktu.

Podle Filipi se o možné eskalaci konfliktu, který vypukl v roce 2011, vědělo, existovaly patřičné studie, ale západní mocnosti prý i přesto upřednostňovaly svůj plán k řešení situace. To podle velvyslankyně, která v Sýrii působí i jako spojka Spojených států a států EU, které zde ambasádu nemají, přispělo k vytvoření dnes nebezpečné osy Rusko-Sýrie-Irák-Írán.

„V případě Sýrie se to skutečně nazvat revolucí nedá. Sýrie podle dřívější kategorizace patřila k té ‚Ose zla‘, společně s Íránem, ale Západ se jí snažil z té osy vyjmout a přemlouval jí, aby se zřekla spojenectví s Íránem. Takže to, co začalo v březnu 2011, byl výsledek snah, které nebyly příliš uskutečnitelné,“ míní Filipi.

Konflikt v Sýrii přitom začaly právě protesty veřejnosti, která vyšla do ulic nespokojená s vládou Bašára Asada. Série demonstrací v rámci tzv. arabského jara, nebo-li řada občanských povstání v arabských zemích jako Tunisko nebo Egypt, vyústila až ve válku s opozičními složkami na jedné straně a Asadovým režimem na straně druhé. Během nepřehledného konfliktu využili všudypřítomného chaosu teroristé z nejrůznějších uskupení, které v oblasti usilují o moc. Zatím ve válce zemřely statisíce, pouze se odhaduje, že toto číslo nyní už překonalo hranici 300 tisíc zabitých.

Obavy pak velvyslankyně vyjádřila ohledně osudu Kurdů, kteří mají dlouhodobě nezáviděníhodnou pozici v regionu. „S posledním vývojem mám znovu obavy, co vlastně s Kurdy bude,“ prohlásila Filipi na konferenci „Bez politické korektnosti“ Institutu 2080, kde vystoupila spolu s velvyslancem ČR v Izraeli Ivo Schwarzem, s tím, že se proti kurdské menšině ochotně dohodne každý s každým, a to „v negativním slova smyslu“.

„Problematika válečného konfliktu a občanské války v Sýrii je bohužel dlouhodobou záležitostí, která mj. negativně ovlivňuje i průběh migrační krize v Evropě a její bezpečnost,“ říká k výrokům velvyslankyně Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničních věcí. „Interpretace a reflexe syrského konfliktu je proto z pohledu zahraničně politických zájmů ČR a EU mimořádně důležitá. Z tohoto důvodu MZV považuje názory českých velvyslanců působících v místech konfliktů za přínosné a zásadní pro zprostředkování klíčových informací z regionu. V této souvislosti je třeba zdůraznit, že ČR je jedinou zemí EU, která si zachovala v Sýrii efektivní zastoupení na úrovni velvyslance. Od počátku konfliktu tak mohla zastávat vyvážený přístup spočívající v hlubší znalosti místního prostředí a dynamiky syrské politiky včetně sledování reakcí dopadu politiky EU jako celku na tento konflikt a jeho politické řešení. Činnost MZV a paní velvyslankyně E. Filipi v Sýrii vždy směřovala k prosazování zájmů ČR, zemí EU a dalších spojenců,“ dodala Valentová s tím, že reflexe Evy Filipi z místa je přínosná „jak pro akademickou diskuzi, tak pro hlubší pochopení komplexity konfliktu“.

Čtěte také: Vyšetřování dokazuje použití chemických zbraní syrskou armádou

Ruské či syrské letectvo bombardovalo humanitární konvoj v Aleppu

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články