Poptávka po munici. Export českých zbrojovek láme rekordy
Horší bezpečnostní situace
České zbrojovky loni vyvezly rekordní počet vojenské techniky a střeliva. Vyplývá to z aktuální výroční zprávy o kontrole vývozu vojenského materiálu. Hlavním důvodem je podle zbrojařského sdružení zhoršující se bezpečnostní situace ve světě.
Podle prezidenta České asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka narostl vloni reálný export oproti předchozímu roku o čtvrtinu.
„Slovo reálný zdůrazňuji, protože podle zveřejněných čísel je nárůst jen o šest procent. Jenže do vývozu roku 2012 ani 2013 nelze počítat exporty do Rakouska a Itálie, protože šlo o díly na vozidla Pandur a Iveco, které se pak zkompletované dovezly pro českou armádu. Proto je reálný nárůst exportu o více než 25 procent, v korunách dokonce o více než 30 procent, ale to je díky změně kurzu,“ uvedl pro ECHO24.cz Hynek.
Nejvíce vojenské techniky mířilo vloni do zemí Evropské unie, zhruba 30 procent. Následuje jihovýchodní Asie a Blízký Východ po 20 procentech. Nejvýznamnějším obchodním partnerem je Slovensko, z mimoevropských trhů je to Vietnam a Egypt.
Významné jsou ale třeba i dodávky do Spojených států, které činí zhrubna 10 procent reálného exportu – jde zejména o letecké komponenty. Uplynulý rok byl úspěšný, přestože se podle Hynka snížil vývoz tatrovek do Indie.
Lokální konflikty kazí obchody
Proč se českým zbrojovkám tak dařilo? „Vůbec to nesouvisí s lokálními konflikty, ty export spíše poškozují, protože do těchto míst vyvážet většinou nesmíme,“ řekl Hynek. Dodal, že hlavním důvodem je dlouhodobě se zhoršující bezpečnostní situace ve světě.
„Uvedu příklad. Firma Sellier & Bellot každoročně navyšuje tržby téměř o pětinu. Jednou z příčin je to, že celosvětově je o munici velká poptávka. Většina armád nedoplňovala zásoby, nenakupovala a brala ji ze skladů, protože politici šetřili. V současnosti nemají skladem minimální požadovaný počet a snaží se zásoby narychlo doplnit. To ale není snadné, protože celosvětově jsou výrobci na dlouhou dobu vyprodaní,“ konstatoval Jiří Hynek z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.
Dodal, že v podobné situaci je i česká armáda. Podle Hynka by proto bylo ideální, kdyby vojáci uzavřeli s tuzemským výrobcem dlouhodobý kontrakt na dodávku munice, aby se zásoby doplňovaly průběžně.
„Jinak se může stát, že v případě krize nebo konfliktu nepůjde munici nakoupit, protože nebude kde. Toto si začala řada států uvědomovat a tam, kde nemají vlastní výrobce, si začínají alespoň doplňovat zásoby – proto i ten rekordní export," dodal Hynek.
Podle něj je pozitivním faktem i to, že v českém exportu začínají převažovat výrobky s vysokou přidanou hodnotou. „Dochází i k transferu technologií,“ poznamenal.
Problémy s tranzitní licencí
Export zbrojní techniky mohl být loni podle Hynka i vyšší, kdyby se znovu neobjevovaly problémy s převozem materiálu především přes Německo. České zbrojovky totiž mnohdy čekají dlouhé měsíce na vydání tranzitní licence, ačkoli vlastní všechna povolení od českých úřadů.
„Obchodníci tvrdí, že 50 procent obchodního úspěchu dnes tvoří nalezení vhodné dopravní cesty. Proto otázka tranzitních licencí je pro celý český zbrojní průmysl naprosto klíčová,“ uvedl Hynek.
Poznamenal, že loni vydaly úřady exportní licence na armádní materiál na zhruba 13,3 miliard, ale část zakázek se zatím neuskutečnila právě kvůli chybějícímu tranzitnímu povolení.