Premiér Sobotka jde do 'květáku'. Pak začne vládní dovolená

Inspekce u ministrů končí

Premiér Sobotka jde do 'květáku'. Pak začne vládní dovolenáNOVÉ 2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Byl to solidní tah politického marketingu. Bilanční turné premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) po úřadech všech jeho 16 vládních kolegů po měsíci končí. Ve čtvrtek ho čekají poslední zastávky u vicepremiérů Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) a Andreje Babiše (ANO). Ministrům pak mají začít dvoutýdenní vládní prázdniny, vysvědčení jim ale předseda vlády vystavovat nechce.

„Známkuje se ve škole, my nejsme ve škole, tohle je tvrdá realita. Myslím, že si ministři po šesti měsících velmi intenzivní práce dva týdny dovolené zaslouží,“ uvedl Sobotka na dotaz serveru ECHO24.cz. 

Premiér začal s inspekčními návštěvami na ministerstvech 8. července, první na řadě byl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Nyní jeho turné vrcholí čtvrteční návštěvou vicepremiéra Bělobrádka a šéfa státní kasy Babiše. „Můžu říct dopředu, že naplánovaná hodina nám určitě nebude stačit na témata, o kterých spolu budeme mluvit,“ uvedl Sobotka pro ECHO24.cz.

„Na návštěvu se osobně těším z toho důvodu, že bude v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. V nově vybudované budově přezdívané květák.“

Bělobrádka čeká diskuse o vědeckých centrech

S vicepremiérem pro vědu, výzkum a inovace by ministerský předseda rád probral otázku vědeckých center a financování vědy a výzkumu. Řeč by měla být také o tom, jaké další kroky by vláda v této oblasti měla podniknout. „Na návštěvu se osobně těším z toho důvodu, že bude v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. V nově vybudované budově přezdívané květák. Tato futuristická budova byla postavena pouze z výdělku tohoto ústavu, státní peníze na tuto stavbu vůbec nežádali,“ zmínil Bělobrádek, který jinak sídlí v budově Úřadu vlády.

Lidovecký šéf by rád akcentoval otázku financování a hodnocení vědy, výzkumu a inovací. Zaměřit se chce také na kroky vedoucí ke zvýšení konkurenceschopnosti České republiky v mezinárodním srovnání. „Aby peníze, které vydává stát, měly skutečně dopad, který všichni chceme. Nejen na vzdělání, ale v těch oborech, které jsou především technického a biomedicínského charakteru,“ řekl.

Babiš si plánuje postěžovat na nedodělky kolegů

Setkání se šéfem státní kasy proběhne oproti tomu na tradičním místě, v sídle ministerstva financí. „Pokud jde o moji schůzku s panem ministrem financí Babišem, tak budeme debatovat o aktivních krocích, které ministerstvo financí připravuje v oblasti boje proti daňovým únikům,“ načrtl Sobotka a dodal: „Určitě budeme také mluvit o přípravě státního rozpočtu – i s ohledem na aktuální vývoj české ekonomiky, který je v této chvíli velmi pozitivní.“

A zatímco předcházející setkání v zásadě nepřinesla žádnou kontroverzi, u cesty na ministerstvo financí už to tak jednoznačné není. Babiš si bude totiž premiérovi stěžovat například na to, jak mu zdaleka ne všichni ministři dodali informace do Centrálního registru administrativních budov. Byť jim to vláda opakovaně nakázala.

„Naše apely na Policii ČR nefungují, policie je zatím neakční. Určitě chci požádat o podporu pana premiéra. Ministr vnitra mi také slíbil, že přitlačí na policii, aby to řešila.“

„Samozřejmě chceme pana premiéra informovat o našich zkušenostech. Jak funguje naše spolupráce s Legislativní radou vlády nebo s Úřadem vlády. A páni náměstci se těší na tu návštěvu. Tady jaké máme problémy,“ uvedl ministr financí. Předem si posteskl také, že policie například jeho lidem dostatečně nepomáhá v boji s hazardem a potíráním nového fenoménu kvízomatů. „Naše apely na Policii ČR nefungují, policie je zatím neakční. Určitě chci požádat o podporu pana premiéra. Ministr vnitra mi také slíbil, že přitlačí na policii, aby to řešila,“ prohlásil Babiš.

Sobotkova cesta po jednotlivých ministerstvech byla v české politice posledních let novinkou. Předchozí premiéři většinou přišli za svými ministry jen ve chvíli, kde je uváděli na úřad nebo se s nimi naopak loučili. A také ze kritických situací v jednotlivých resortech. 

Ministři se sejdou po dvoutýdenním volnu na další vládní schůzi 27. srpna, týden poté by se měli začít věnovat státnímu rozpočtu na příští rok.

Čtěte také: Premiér Sobotka vyráží na vizitu ministrů. Babiše si nechá na konec

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit