1 výzva papeži

Odvolej to kacířství, vyzvali papeže konzervativní teologové a kněží

NOVÉ

Témata: , ,

Skupina skalních římskokatolických konzervativců obvinila papeže Františka z šíření kacířských názorů a vyzvala ho k tomu, aby svá kontroverzní stanoviska odvolal. Obvinění sedmi desítek signatářů se týká loňského dokumentu o rodině nazvaném Amoris Laetitia (Radost lásky), který se stal od samého začátku předmětem kontroverzí například kvůli vstřícnějšímu postoji vůči rozvedeným.

V 25stránkové výzvě podepsané skupinou teologů a kněžích v srpnu, která se ale dostala mezi širší veřejnost až v těchto dnech, je papež podle agentury ANSA obviněn ze sedmi kacířských návrhů ohledně manželství, mravního života a přijetí svátosti“. Tím prý František zapříčinil rozšíření kacířských názorů napříč římskokatolickou církví.

Signatáři dopisu, podle nichž jde o výzvu tohoto typu poprvé použitou od 14. století, požadují se „synovskou úctou, ale také naléhavě“, aby papež svoje postoje veřejně odvolal. Nejde podle nich o přímé obvinění Františka z „hříchu kacířství“, ale „o zdůraznění toho, jak je propagace některých herezí upřednostňována“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

S obsahem Radostí lásky polemizovali již loni čtyři kardinálové, kteří veřejně vyzvali Františka, aby vyjasnil zejména ty části, které se týkají rozvedených osob. S pochybami se například ptali, zda se svatého přijímání skutečně mohou ve výjimečných případech zúčastnit i rozvedení, kteří znovu uzavřeli manželství.

Pod nynější výzvou je například podpis bývalého prezidenta vatikánské banky Ettoreho Gottiho Tedeschiho. Na petiční stránce jsou podepsaní také dva Češi – Petr Dvořák z Filozofického ústavu české akademie věd a Lukáš Novák z Filozofické fakulty univerzity Karlovy.

Čtěte také:


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.