Stovky nových úředníků. Chceme milé lidi za přepážkou, říká Marksová

STÁTNÍ ROZPOČET

Stovky nových úředníků. Chceme milé lidi za přepážkou, říká MarksováNOVÉ 1
Domov

Tereza Vilímová

Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá pro rok 2017 se stovkami nových úředníků. Působit by měli na úřadech práce i České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Ze státního rozpočtu na to dostane navíc 227 milionů korun. To se nelíbí opozici, podle které je navyšování úředníků trendem současné vlády. Finance chtěli raději dát na dofinancování platů pracovníků v sociálních službách. To nicméně ve sněmovně, při hlasování o státním rozpočtu, neprošlo.

„Já si myslím, že když se podíváme na obecné navyšování počtu zaměstnanců a úředníků této vlády, tak vidíme, že je to nesporný trend, kterým se vydali. A když se zaměřím jenom na ministerstvo práce a sociálních věcí, tam se počet zvedne v příštím roce o 40 procent, to je skoro o polovinu,“ uvedla pro server Echo24.cz poslankyně TOP 09 Markéta Adamová, podle které ale navýšení běžný občan vůbec nezaznamená.

Resort ministryně Michaely Marksové (ČSSD) by se přitom měl v příštím roce rozrůst o stovky lidí. Od 1. července je počítáno s 300 novými místy na úřadech práce a 104 lidmi, kteří budou působit na ČSSZ. Mzdové náklady se navýšily o 227 milionů korun. Dalších 250 míst bude dočasného charakteru a placena budou z fondu EU.

Adamová částku 227 milionů navrhla přesunout na sociální pracovníky, kteří jsou podle ní špatně ohodnocení. „Jsou to podle mě lidé, kteří si zaslouží více peněz, mají dlouhodobě podprůměrné platy, ačkoliv dělají často fyzicky i psychicky vyčerpávající práci. Téměř každá rodina u nás se s tímto setká. Potřebuje třeba pomoc s péči o starého člověka nebo například postižené dítě,“ dodala. Její návrh ale ve sněmovně při středečním hlasování neprošel.

Kompetentní a milí úředníci

S kritikou Adamové nesouhlasí Marksová, podle které budou peníze investovány účelně a navýšení počtu úředníků je třeba. „Na úřadech práce to budou zaměstnanci, kteří budou kontrolovat případné zneužívání sociálních dávek a pracovat s těmi sociálně nejslabšími, po čemž se neustále volá. Na ČSSZ to jsou lidé pracující s klienty, kteří vyřizují starobní i invalidní důchody či například nemocenské pojištění,“ vysvětlila pro server Echo24.cz ministryně.

Požadavek na navyšování pracovníků na úřadech práce podle ní předkládá ministerstvo dlouhodobě. „Narůstá například právě počet důchodců a my jako klienti přece chceme, aby nám na úřadě poradili správně a kompetentně a aby ti lidé za přepážkou byli navíc milí, proto to navýšení,“ dodala Marksová, podle které se jen resort snaží dostat na stav před rokem 2012.

„Tehdejší ministr Drábek převedl hmotnou nouzi z obcí na úřady práce, ale sebral jim přibližně 1 600 lidí a my teprve tím posledním posílením budeme na 1200,“ dodala Marksová, podle které je více úředníků potřeba, pokud se mají důsledně kontrolovat zneužívání dávek.

Navyšování počtu úředníků kritizuje opozice opakovaně. Před závěrečným hlasováním o státním rozpočtu na to znovu upozornil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Stovky nových úředníků přitom přijímá například i finanční správa v souvislosti se zaváděním legislativních novinek ministra financí Andreje Babiše (ANO) v oblasti daní. Jen na příští rok počítá kvůli kontrolnímu hlášení, reverse charge či prokazování původu majetku s poptávkou po 200 lidech.

Čtěte také: Likvidace tradiční rodiny? Jen moderní evropská politika, namítá Marksová