Policie obvinila Adama B. Bartoše za protižidovský text

Policie obvinila Adama B. Bartoše za protižidovský textNOVÉ
Adam B. Bartoš při demonstraci na Václavském náměstí. Foto: FOTO: Facebook, Pavel Matějka
Domov

Obvinění antisemity

Echo24

Policie před Vánoci obvinila šéfa Národní demokracie Adama B. Bartoše a jeho spolustraníka Ladislava Zemánka kvůli protižidovsky laděnému textu na ceduli, který dali k hrobu Anežky Hrůzové v Polné. Hrob a místo, kde byla Hrůzová o Velikonocích roku 1899 zavražděna, oba navštívili během loňských velikonočních svátků.

Jak uvedla dnešní Mladá fronta Dnes (MfD), trestní oznámení na ně podal Michal Doležel, který je v Brně radním za politické hnutí Žít Brno.

Krajská policejní mluvčí Dana Čírtková dnes ČTK pouze potvrdila, že policie v této věci zahájila úkony trestního řízení a obvinila dvě osoby.

Na ceduli, kterou Bartoš a Zemánek nechali u hrobu Hrůzové, byla podle MfD fotografie zavražděné dívky a v textu, pod který se oba podepsali, mimo jiné stálo: „Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena.“

Deník uvádí, že podle Doležela čin Baroše a Zemánka vybízel k rasové nesnášenlivosti a k řešení židovské otázky, což je termín bytostně spjatý s holokaustem.

Za vraždu křesťanky Hrůzové byl nespravedlivě odsouzen obyvatel polenského židovského ghetta Leopold Hilsner. Proti vlně antisemitismu, jež se tehdy vzedmula a jež je známá jako „hilsneriáda“, bojoval i Tomáš Garrigue Masaryk, později první československý prezident. Mimo jiné se snažil vyvrátit domněnku, že Hrůzová se stala obětí rituální vraždy.

Čtěte také: ‚Čechy, Čechům‘. Stovky lidí i Ortel podpořili na Hradě Zemana

Čtěte také: Trefte do černého! Policie prověřuje Bartošovy rasistické plakáty