Rusko se pro Německo stane nutnou volbou, říká Georg Friedman

Rusko se pro Německo stane nutnou volbou, říká Georg FriedmanNOVÉ
Panorama

Geopolitika

Významnému americkému autorovi Georgi Friedmanovi vychází česky kniha Ohrožená Evropa. Anglicky ji Friedman vydal loni, ještě před vypuknutím migrační krize, která postavila Německo proti většině EU. Ale už tehdy Friedman předvídal, že se postavení Německa může uvnitř EU komplikovat, jak kvůli migraci, tak kvůli krizi eurozóny – a že Německo by z nevole dosavadních spojenců v Unii a rostoucího vlivu suverenistických nebo nacionalistických stran v mnoha členských zemích mohlo hledat překvapivé únikové cesty.

„V tomto ohledu se Friedmanovy předpovědi v podstatě naplňují a výsledky nedávných voleb v mnoha zemích Evropy jsou toho důkazem. Autorova předpověď možného vývoje německé politiky, že čím dál nacionalističtější Evropa může přinutit Německo k mnohem užší spolupráci s Ruskem, zní poněkud hrozivě. Friedman sice Německu neupírá snahu stát pevně za Evropskou unií, ale v situaci, kdy se EU, ať už z jakýchkoli příčin, rozpadne a dojde k zavedení obchodních bariér, bude Německo čelit zásadnímu ekonomickému problému: kam směřovat svůj export. Rusko se tak podle Friedmana pro Německo stane nutnou volbou. Pro Rusko jsou ale ekonomické otázky a problémy národní bezpečnosti úzce spjaty. Pak tedy lze očekávat, že Německo bude muset akceptovat ruskou roli na Ukrajině a v Bělorusku.

Otázce Ukrajiny a potažmo Běloruska věnuje Friedman značnou pozornost. Pro angažmá Ruska na Ukrajině má autor z pohledu západního čtenáře možná až příliš pochopení. Jde totiž o klíčový region, ať už z ekonomického (ropovody a plynovody), tak z bezpečnostního hlediska: „Ztráta přístupu na ukrajinské území by znamenala ránu pro ruskou ekonomickou strategii. Spojenectví Ukrajiny a NATO by nepochybně představovalo ohrožení ruské národní bezpečnosti. Přesně tato hrozba se objevila. Situace na Ukrajině prostě nevede ke konci“, píše Friedman a pranýřuje naivní snahu Spojených států „demokratizovat“ nejprve samotné Rusko v raných devadesátých letech a následně i Ukrajinu. Jakmile Rusko nabralo sílu, nemohlo si už takové chování nechat líbit.“

George Friedman vystoupí dnes 20. dubna 2016 na půdě Vysoké školy CEVRO Institut, kde knihu Ohrožená Evropa představí českým čtenářům.

Kniha se jmenuje: George Friedman, Ohrožená Evropa. Rodící se krize, vyšla v Praze na konci roku 2015 péčí dvou  nakladatelství, ALIGIER a Nakladatelství Tomáš Krsek

 

Související články