Úspěch českého nájemného zabijáka: Štrasburk řeší jeho doživotí

Berdychův gang

Úspěch českého nájemného zabijáka: Štrasburk řeší jeho doživotíNOVÉ
Robert Tempel Foto: Foto: ČTK
2
Domov
Tomáš Pergler
Sdílet:

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) bude zkoumat, zda české soudy nepochybily při procesu se známou postavou českého podsvětí Robertem Tempelem. Recidivistu, jehož případ nepřímo souvisí s kauzou takzvaného Berdychova gangu, odsoudili na doživotí za dvojnásobnou vraždu a loupež až napopáté. Krajský soud v Plzni Tempela čtyřikrát zprostil obžaloby z dvojnásobné vraždy, Vrchní soud v Praze mu ale případ opakovaně vracel a nakonec ho přesunul do hlavního města, kde padl doživotní trest.

Tempel, který byl označován za nájemného zabijáka a přezdíván Psychi, zatím dosáhl toho, že ELSP přijal jeho stížnost k dalšímu jednání a bude rozhodovat o tom, zda český stát porušil jeho práva. Pro Tempela to znamená prvotní úspěch, protože štrasburští soudci většinu podání odmítají jako neoprávněná.  

Evropský soud vypracoval popis případu a poslal české vládě čtyři dotazy. V nich se ptá, zda trestní řízení proběhlo v přiměřené lhůtě, jestli odvolací soud zdůvodnil opakované rušení rozsudků plzeňského soudu v souladu se zásadou přímosti řízení, zda vrchní soud správně přidělil věc Krajskému soudu v Praze a zda nepředjímal vinu obžalovaného. Vláda prostřednictvím zmocněnce pro zastupování ČR před ESLP v říjnu v obsáhlé odpovědi konstatovala, že český stát v kauze nepochybil. Deník ECHO24.cz má tento rozbor k dispozici. Nyní se čeká na vyjádření Tempelova právního zástupce a následně by měl soud začít jednat.

K dvojnásobné vraždě došlo v srpnu 2001 na lesním parkovišti na Sokolovsku. Oběťmi byli prodejce aut Lukáš Svoboda a jeho kamarád Michal Vičar, kteří se na místě činu podle obžaloby setkali s Lubomírem Václavem a Tempelem. Soudy v Plzni původně zpochybňovaly výpovědi Václava, který byl korunním svědkem obžaloby a tvrdil, že Svobodu a Vičara postřelil a následně dobil Tempel. Údajně proto, že nechtěl zaplatit 400 tisíc korun za přivezený vůz Audi. Tempel naopak ukazoval na Václava, který prý dovážel do Česka drogy přes Svobodův autobazar. Ke konfliktu podle něj došlo kvůli nepovedenému obchodu s velkým množstvím heroinu, v němž se prý angažovala ruskojazyčná mafie. Podle rozsudku Tempel s pomocí Václava těla obětí naložili do kufru auta a druhý den ráno je zakopali ve Staré Vodě u Chebu.

Krajský soud v Plzni Tempela poprvé odsoudil v září 2004, přiřkl mu však pouze loupež a obžaloby z vraždy jej zprostil. Václavovo svědectví označil za nedůvěryhodné s odkazem na znalecké posudky. Podle výpisu mobilního operátora se také Václav pohyboval v kritický den jinde, než sám vypovídal. Soudce vrchního soudu Jiří Lněnička však při zdůvodňování pravomocného verdiktu v prosinci 2012 zdůraznil, že zatímco Václav dovedl policii k tělům obětí, Tempel se vozil v jejich autě.

Tempel posléze neuspěl s podněty k Nejvyššímu a k Ústavnímu soudu. Ještě během hlavního přelíčení tvrdil, že se mu pražští soudci mstí za to, že odmítl poskytnout usvědčující výpověď v kauze policistů z bývalého odboru pro boj s organizovaným zločinem (OBOZ), kteří spolupracovali s vyděračskou skupinou pod vedením Davida Berdycha. Na motivy tohoto případu vznikl televizní seriál Expozitura. Berdych byl letos v červnu propuštěn po jedenácti letech ve vězení.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články