Vyšetřované korunové dluhopisy. Za krácení daně hrozí 25 subjektům až deset let

Vyšetřované korunové dluhopisy. Za krácení daně hrozí 25 subjektům až deset letNOVÉ
Domov

JE MEZI PODEZŘELÝMI I BABIŠ?

Tereza Vilímová

Až desetileté vězení hrozí 25 daňovým subjektům kvůli od daně osvobozeným korunovým dluhopisům. Finanční správa je totiž podezřívá, že krátily stát na dani z příjmu. Mezi hříšníky by teoreticky mohl být šéf hnutí ANO Andrej Babiš, kvůli kterému se poprask kolem korunových dluhopisů a následné kontroly strhly.

„Finanční správa podala v souvislosti s prověřováním korunových dluhopisů trestní oznámení na 25 daňových subjektů. Jednalo se o případy, kdy vzniklo podezření na zkrácení daně na dani z příjmů,“ uvedla pro server Echo24 tisková mluvčí finanční správy Petra Petlachová. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Trestný čin krácení daně je popsán v paragrafu 240 trestního zákoníku. Podle něj hrozí pachatelům tři druhy trestní sazby podle toho, o jakou částku stát připravili. „Nejnižší trestní sazba je šest měsíců, ta nejvyšší až deset let,“ uvedl serveru Echo24 advokát Oldřich Choděra. Podle něj jsou přitom sazby odstupňované 50 tisíci, půl milionem a pěti miliony.

Nejznámějším dluhopisářem je exministr financí Andrej Babiš. Ten svému Agrofertu půjčil za nebývale vysoký úrok 6 procent (banky mu v té době běžně půjčovaly za necelá tři procenta) 1,5 miliardy korun. Případ má všechny znaky zneužití práva. Dluhopisů bylo tehdy vydáno za tři miliardy. Ale nikdo jiný než sám Babiš si je nakonec nekoupil.

Částka, o kterou tady Babiš nejspíš obral stát, je téměř třikrát vyšší než u Čapího hnízda. Kdyby si stejnou částku vyplatil na dividendě, do státní kasy by odvedl 135 milionů korun. Babišovi by tak teoreticky hrozil nejvyšší možný trest, pokud by mezi 25 subjekty byl.

Babiše vyšetřují policisté

Finanční správa se nejdříve zdráhala korunové dluhopisy kontrolovat. Poté co Babiše na postu ministra financí vystřídal Ivan Pilný (ANO), situace se změnila. V polovině září totiž finanční správa zveřejnila materiál, podle nějž prověřuje v souvislosti s korunovými dluhopisy přes 1500 firem a osob.

Babiš přitom vedle toho čelí anonymnímu trestnímu oznámení, na které jako první upozornil server Echo24. Jaký je aktuální stav, ale odmítá obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 komentovat. „Ke shora uvedenému dotazu sděluji, že v dané věci je postupování v souladu s příslušnými ustanoveními trestního řádu. Bližší informace podávány nebudou,“ uvedla pro server Echo24 státní zástupkyně Vendula Skrášková.

Podle serveru Neovlivni.cz policie už 9 měsíců vyšetřuje, zda transakce neprovázel daňový únik a zda Babiš měl na pořízení dluhopisů, a nyní se kloní k tomu, že při transakci byly daně zkráceny. Podezření je prý „velmi silné“. Zda padne i obvinění, rozhodnou znalecké posudky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Finanční správa musí podat trestní oznámení na Andreje Babiše

Jak kontroluje finanční správa dluhopisy? Janeček půjde zase na kobereček

Související články