1 český export

Český pervitin berou už i němečtí školáci a jejich matky

Pervitin z českého pohraničí se začíná šířit do německých velkoměst, varovala berlínská vládní pověřenkyně pro otázky drog Marlene Mortlerová, která v pátek navštívila Prahu.

Nová studie o konzumaci drog, jež byla v Německu zveřejněna minulý měsíc, naše sousedy vyděsila. „Například v Sasku se počet lidí vyhledávajících pomoc kvůli problémům s pervitinem, zvýšil o šedesát procent. To je strašlivé číslo,“ prohlásila vládní pověřenkyně pro otázky drog Marlene Mortlerová na konferenci o drogách v Česku a Německu, která se v pátek konala v Praze.

Podle aktuálních výzkumů pervitin, jenž byl dosud problémem hlavně v příhraničních oblastech Bavorska a Saska, proniká už i dále do vnitrozemí. „Obáváme se, aby se v podobě morové rány nerozšířil po celé zemi,“ řekla Mortlerová na akci pořádané Česko-německým fondem budoucnosti.

Studie ukázala, že pervitin, vyráběný především v Česku, kromě tradičních experimentátorů drog začínají užívat i skupiny, které se silně návykovou látkou dosud zkušenost neměly. „Lidé, kteří chtějí zvýšit výkon ve sportu či v zaměstnání, a třeba také školáci,“ uvedla vládní pověřenkyně. „Zkoušejí ho dokonce i matky samoživitelky, protože se domnívají, že jim pomůže překonat jejich tíživou situaci,“ dodala.

Zásahy v asijských tržnicích

Inspektor bavorské policie Thomas Hampel v Praze řekl, že němečtí a čeští strážci zákona loni společně podnikli 1220 zásahů proti drogám, zejména na dálnicích a ve vietnamských tržnicích. Skutečnost, že pervitin na export do Německa se vyrábí hlavně v asijských komunitách na české straně hranice, označil Hampel za velký problém. „Je složité do nich proniknout,“ poznamenal. Podle něj je důležité, aby ke spolupráci v boji proti pervitinu bylo přizváno také Polsko, protože z něj se do Česka dovážejí léky, z nichž se získává surovina potřebná pro výrobu „crystal speedu“, jak se nebezpečnému produktu z Čech v Německu říká.

„Perník“, „piko“ či "tscheko" je droga, která vyvolává psychotické stavy a jejich uživatelé nezůstávají ve skrytu jako v případě heroinu, ale vycházejí do ulic. A to právě v může v konzervativních komunitách v Bavorsku vyvolávat zděšení, uvedl už dříve národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.