Izraelští vojáci zabili ministra palestinské vlády

Izraelští vojáci zabili ministra palestinské vládyAKTUALIZOVÁNO
Fotografie Ziada Abu Eina po útoku izraelských jednotek Foto: Repro: twitter.com/PalestineSocial
Svět

Střet při demonstraci

Echo24

Člen palestinské vlády zemřel po zásahu izraelských vojáků na západním břehu Jordánu. Ministr Zijád abú Ajn nepřežil převoz do nemocnice, informuje agentura Reuters. Izraelská armáda incident vyšetřuje a příčinu smrti určí pitva.

K incidentu došlo během demonstrací v oblasti vesnice Turmus Ajja u Ramalláhu. Na místě bylo několik desítek demonstrujících lidí, které se Izraelci snažili rozehnat slzným plynem. Ministr bez portfeje palestinské vlády Zijád abú Ajn šel údajně v čele skupiny čítající desítky Palestinců a jako první se dostal do střetu s vojáky. Záhy upadl do bezvědomí a sociální sítě oběhla fotografie, na níž bledý ministr leží na zemi s rukou na hrudi.

Pětapadesátiletý Zijád abú Ajn byl dle očitého svědectví fotografa Reuters zasažen jedním z vojáků Izraele. Podle informací z místa zemřel v ambulanci během převozu do nemocnice v Ramalláhu.

Izraelské sdělovací prostředky tvrdí, že jeden z vojáků abú Ajna zasáhl pažbou pušky do hrudníku a že se ministr skácel. Byl prý však nemocen a není vyloučeno, že příčinou smrti nebyl jenom úder. Palestine Social nevylučuje, že byl rovněž zasažen slzným plynem. Zástupce nemocnice v Ramalláhu oznámil, žeabú Ajn "zemřel po úderu do trupu hrdinskou smrtí".

'Po vyšetření incidentu přijmeme opatření'

Protest se konal poblíž židovské osady Šilo od nočních hodin, protože osadníci obvinili Palestince z krádeže klisny. Palestinci naopak tvrdili, že osadníci na palestinské motoristy útočí kamením a ničí olivovníky. Vojáci přijeli obě strany zklidnit.

Palestinský president Mahmúd Abbás v prohlášení podle agentury Maan uvedl, že „útok byl barbarskou akcí, která nemůže být ignorována nebo akceptována“. Abbás celkově odsoudil útoky na palestinský lid a dodal, že Izrael ponese následky. Vyhlásil také třídenní národní smutek a slíbil, že po vyšetření incidentu zaujme patřičná opatření. 

Radikální Hamas ohlásil, že lituje abú Ajnovy smrti, a vyzval Palestince, aby vypověděli jakoukoli spolupráci s Izraelem.

Zijád abú Ajn byl člen Revoluční rady hnutí Fatah. Sloužil také jako jeden z tajemníků ministra pro vězeňské záležitosti, poté byl Abbásem jmenován předsedou Komise proti separační zdi a separaci osad. Do jeho agendy patřily otázky týkající se židovských osad na Západním břehu Jordánu a také betonová bariéra, již Izrael kolem Západního břehu postavil.

Čtěte také: Sobotka: Podporujeme vznik nezávislých států Izraele a Palestiny

Nejhorší ekologická katastrofa v Izraeli. Ropa zaplavila poušť