1

Fico má už k vládě kousek, pomohl mu Kotleba

Témata: , ,

Ať jako premiér, nebo hlavní hráč v pozadí, Robert Fico má našlápnuto další čtyři roky řídit Slovensko. Slovenská národní strana (SNS) v sobotu odmítla účast v široké pravicové vládě. Nacionalisté si vybrali nejlehčí cestu, která se dala předpokládat. Fica dobře znají, s nacionalismem si již dlouho zahrává i jeho strana Směr, takže voliči SNS budou spokojeni. Při jejich volbě zcela jistě převážila vyšší tolerance Směru ke klientelismu a to, že si budou rozumět i s podnikateli v jeho pozadí.

Směru ale pouze SNS k vládě nestačí. Potřebuje k tomu nejméně jednu další stranu a několik dalších poslanců navrch. První se k jednáním o vytvoření vlády přihlásila tradiční strana slovenských Maďarů Most. Že to udělají, mnozí čekali. Rychlost, s jakou Most změnil vlastní rozhodnutí, že s Ficem nebude ani mluvit, ale byla ohromující. Od oznámení SNS mu to trvalo jen necelých sedm hodin.

Strana Bély Bugára si vybrala cestu obrovského rizika. Pokud do vlády se Směrem půjde, vezme na sebe odpovědnost za kauzy Fica i SNS a patrně již tímto rozhodnutím přišla o část voličů. Ačkoli jde o strany s většinou kandidátní listiny s maďarskými jmény, volila je zřejmě až polovina Slováků. Důvodem bylo, že šlo o klidnou a proevropskou alternativou k Ficovi, navíc tolerující multikulturalismus.

Pokud by do koalice Směru a SNS přešel celý Most se svými 11 poslanci, anebo alespoň většina z nich, Fico by mohl sestavit vládu i nákupem několika poslanců a nepotřeboval by k tomu ani další pravicovou stranu Sieť, v níž by rovněž mohlo padnout rozhodnutí, že „zachrání zemi jedinou možnou stabilní vládou“. Vládu klasických stran by tak paradoxně umožnil vstup nejostřejších kritiků Ficovy vlády – pravicových radikálů Mariana Kotleby – s jejich antisystémovými voliči. Bez nich by pravice složila vládu hravě a byli by v ní i strany, které kotlebovce dráždí mnohem méně. Navíc, země s co nejmenším vlivem neofašistů, je další záminkou Směru, SNS a Mostu, proč se spojit.

Z nového čísla Boris Johnson: blonďatý král světa. Kdo je budoucí britský premiér?

Echo týdne: Královna kurtů, švédská péče a expremiérova hypotéka ● Komentář: Nastal čas přistřihnout plebsu křídla ● Recenze: A co když to Německo nezvládne? ● Historie: Největší úspěch bledých tváří

Babiš už měl dávno rezignovat Odborový předák Josef Středula nejen o premiérovi
Smrt legendy o ušlechtilém nacistovi Nová fakta o architektu Albertu Speerovi

/
Autor je redaktor Denníku N

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.