Babiš je chytrý, ale nenasytný pán
TÝDENÍK ECHO
Není zdaleka jediný podnikatel, který se s Andrejem Babišem nejdřív na něčem dohodl a později se ocitl v úzkých, protože vlastník Agrofertu pojal dohodu jako součást širší hry. Na rozdíl od většiny ostatních je však spolumajitel pekárenské skupiny United Bakeries Marko Pařík ochoten o svém trpkém zážitku hovořit. Před lety se on a jeho bratr dohodli s Babišem na prodeji firmy. Ve výsledku se měl nynější ministr financí stát dominantním výrobcem pečiva v Česku a na Slovensku. Z obchodu ale v roce 2013 sešlo, podle oficiální verze Agrofertu kvůli odporu slovenského antimonopolního úřadu. Pařík ale říká, že úřad posloužil jen jako záminka, aby holding z obchodu vycouval, protože Babiš nechtěl zaplatit sjednanou cenu.
Potomek továrníků ze Zlínska se rozhodl prodat většinový podíl ve firmě spřízněné lucemburské skupině. Její potýkání se s Babišem ale trvá dál. Agrofert vymáhá u soudu 100 milionů korun, které dříve bratrům Paříkovým zaplatil jako zástavu. V první instanci už soud vyhrál.
Jaké je pozadí sporu s Agrofertem o sto miliónů korun?
My jsme se s panem Babišem nedohodli. Respektive Agrofert nedodržel smlouvu, kterou jsme podepsali před všemi bankéři a dalšími lidmi. V takových případech je normální, že se dá aspoň 25 procent sumy na vázaný účet. Oni řekli, že ne, že jenom 100 milionů korun. Tak jsme souhlasili, aby tam byla aspoň nějaká garance, že se co nejvíce vynasnaží a nebudou dělat úhybné manévry. Osobně proti panu Babišovi nic nemám. Je takový, jaký je. Určitě je to strašně chytrý pán, fantasticky pracuje, musím říct, že obdivuji, co všechno stihne. Musí asi opravdu vstávat hodně brzo. Co mě u takového chytrého pána udivilo, že není nikdy sytý, že je nenasytný. Teď si myslí, že kromě toho, že nám kompletně zničil náš podnik, ani nemusel nic zaplatit. To se mi nelíbí a musím na to reagovat. Co je moc, to je moc. Těch 100 miliónů bylo opravdu minimum. My Agrofertu nic nedlužíme. Oni podepsali smlouvu, kterou nedodrželi. Kdyby soudy byly trochu více nastaveny ekonomicky, tak by tomu hned rozuměly. Je to jednoduché.
Proč podle vás Babiš z dohody vycouval?
V určitou chvíli se podepsala jedna fixní kupní cena. V Agrofertu ale s postupem času pravděpodobně změnili názor. V pekařství přicházejí takové vlny, kdy nemůžete zvedat ceny, i když vám rostou náklady. Zákonitě pak jde dolů EBITDA (provozní zisk před zdaněním, úroky, odpisy a amortizací; často používaný ukazatel pro finanční výkonnost podniku – pozn. red.). Asi dva roky po stanovení ceny si řekli, že asi přeplatili. A evidentně začali hledat všechny možné triky. Jeden z nich, legální, spočíval v ustanovení smlouvy o potřebném souhlasu antimonopolních úřadů. Podle smlouvy se měl Agrofert co nejvíce snažit, aby souhlas dosáhl. Český antimonopolní úřad požadoval zavření čtyř závodů, což vůbec nebyl problém, protože když fúzujete, tak bývá zavírání některých provozů zkrátka nutné. Slovenský antimonopolní úřad chtěl zrušit dvě pekárny, což by také nebyl problém. Oni se toho ale chytli a řekli, že výpočet slovenského úřadu je nesmyslný a nebudou ho akceptovat. Asi tři týdny před closingem nám napsali, že nezaplatí kupní sumu.