3 Divadelní festival

Na západní frontě klid. Začal festival německého divadla

, NOVÉ

Ve Stavovském divadle v pátek odstartoval 19. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka, v němž se představí profesionální scény z Německa, Lucemburska, Rakouska i Švýcarska. Slavnostní zahájení s inscenací Fronta – Na západní frontě klid se neslo v duchu stého výročí od propuknutí první světové války, její reprízu uvede soubor v sobotu večer.

Hru uvedl hamburský Thalia Theater pod vedením belgického režiséra Luka Percevala. Představení označované za nejvýznamnější scénický příspěvek německého divadla ke 100. výročí od vypuknutí světového konfliktu mělo premiéru v polovině března. Vzniklo podle románů Ericha Marii Remarqua, Henriho Barbusse (Oheň) a dobových dokumentů. Jedenáct herců v něm mluví německy, francouzsky, anglicky a vlámsky.

„Tato inscenace je rekviem pro neznámého vojína, není to divadelní hra v klasickém slova smyslu. Pro mě stojí v popředí zkušenost tehdejšího člověka a představa, že sdílíme jeho bolest,“ řekl režisér o inscenaci. Nabízí hlasy a dojmy, které vyjadřují bolest nad něčím, co se člověka zmocní a nedá se vysvětlit. V určitém okamžiku se rozběhne logika války a přestanou platit argumenty. „Proto také máme všichni takový strach z toho, co se právě odehrává na Ukrajině,“ dodal.

Během festivalových dnů vystoupí na sedmi pražských scénách devět divadelních souborů z Německa, Rakouska, Švýcarska a Lucemburska, připomněl šéfdramaturg festivalu Petr Štědroň. Akce vyvrcholí 1.12. na jevišti Divadla na Vinohradech, kde německá Münchner Kammerspiele představí inscenaci s názvem Gasoline Bill.

Předseda správní rady Česko-německého fondu budoucnosti Albrecht Schläger v programu upozornil na jedinečnost dramaturgie festivalu, jejíž zásluhou do Česka přijíždějí nejaktuálnější, nejlepší a nejdiskutovanější divadelní projekty. 

Čtěte také: Berlín, Mnichov, Hamburk... nejlepší divadla opět v Praze

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.