Na západní frontě klid. Začal festival německého divadla

Divadelní festival

Na západní frontě klid. Začal festival německého divadlaNOVÉ
Fronta - Na západní frontě klid Foto: Pražský divadelní festival německého jazyka
3
Panorama
Echo24
Sdílet:

Ve Stavovském divadle v pátek odstartoval 19. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka, v němž se představí profesionální scény z Německa, Lucemburska, Rakouska i Švýcarska. Slavnostní zahájení s inscenací Fronta – Na západní frontě klid se neslo v duchu stého výročí od propuknutí první světové války, její reprízu uvede soubor v sobotu večer.

Hru uvedl hamburský Thalia Theater pod vedením belgického režiséra Luka Percevala. Představení označované za nejvýznamnější scénický příspěvek německého divadla ke 100. výročí od vypuknutí světového konfliktu mělo premiéru v polovině března. Vzniklo podle románů Ericha Marii Remarqua, Henriho Barbusse (Oheň) a dobových dokumentů. Jedenáct herců v něm mluví německy, francouzsky, anglicky a vlámsky.

„Tato inscenace je rekviem pro neznámého vojína, není to divadelní hra v klasickém slova smyslu. Pro mě stojí v popředí zkušenost tehdejšího člověka a představa, že sdílíme jeho bolest,“ řekl režisér o inscenaci. Nabízí hlasy a dojmy, které vyjadřují bolest nad něčím, co se člověka zmocní a nedá se vysvětlit. V určitém okamžiku se rozběhne logika války a přestanou platit argumenty. „Proto také máme všichni takový strach z toho, co se právě odehrává na Ukrajině,“ dodal.

Během festivalových dnů vystoupí na sedmi pražských scénách devět divadelních souborů z Německa, Rakouska, Švýcarska a Lucemburska, připomněl šéfdramaturg festivalu Petr Štědroň. Akce vyvrcholí 1.12. na jevišti Divadla na Vinohradech, kde německá Münchner Kammerspiele představí inscenaci s názvem Gasoline Bill.

Předseda správní rady Česko-německého fondu budoucnosti Albrecht Schläger v programu upozornil na jedinečnost dramaturgie festivalu, jejíž zásluhou do Česka přijíždějí nejaktuálnější, nejlepší a nejdiskutovanější divadelní projekty. 

Čtěte také: Berlín, Mnichov, Hamburk... nejlepší divadla opět v Praze

Sdílet:

Hlavní zprávy