Zavřené dveře a pandí diplomacie

Zavřené dveře a pandí diplomacie 1
Politická aréna
Marek Ženíšek
Sdílet:

Je to vskutku zajímavý trend. V České republice probíhají důležitá jednání s čínskými představiteli většinou za zavřenými dveřmi Hradu, a také za podpory české vlády. Bohužel, prezident takto přispívá k prorůstání čínské moci do české politiky a ekonomiky.

Jeden by se divil. To by ale nesmělo být veřejným tajemstvím, že si Miloš Zeman z návštěvy Číny přivezl kromě příslibu pandy pro pražskou zoo i poradce pro čínské otázky. Ten byl údajně v minulosti místopředsedou organizace China Association for International Friendly Contacts (CAIFC) – (uváděla to např. renomovaná agentura Bloomberg, ta však tuto informaci posléze bez vysvětlení odstranila) –,  např. podle publikace vydané prestižním nakladatelstvím Oxford University Press napojené na vojenskou rozvědku Čínské lidové armády. (Následně se ovšem serveru Hlídací pes podařilo informaci o členství top manažera v organizaci CAIFC dohledat přímo ve výroční zprávě jeho mateřské firmy CEFC z roku 2012.)

A premiér tomu jen přihlíží, ba dokonce pomáhá. Nedivíme se, jeho poradcem pro čínské vztahy je Jaroslav Tvrdík.

Výroční zpráva BIS z roku 2014 varuje před zvyšujícím se vlivem a infiltraci do českých politických a státních struktur, a také o sběru politických informací, co se týče čínských zpravodajských služeb. A to vše s aktivní pomocí některých českých občanů, politiků a státních úředníků. Pokud tato fakta premiér přehlíží, upřednostňuje čínské peníze před bezpečností obyvatel ČR. Tím ještě nahrává českým oligarchům, a hlavně spolu s prezidentem pomáhá k prorůstání čínské moci do českého státu. Tohle je na hony vzdálené od nějaké pandí diplomacie.

Sdílet:

Hlavní zprávy

politicka-arena
×

Podobné články