Forejt se vzdal funkce šéfa hradního protokolu

Forejt se vzdal funkce šéfa hradního protokoluAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ředitel protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt se vzdal z osobních a zdravotních důvodů svého místa. Na Hradě skončí ke konci roku, sdělil v úterý mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Žádosti Forejta o rozvázání pracovního poměru bylo podle něj vyhověno. Šéf protokolu patřil k blízkým spolupracovníkům prezidenta Miloše Zemana.

„Jindřich Forejt se k dnešnímu dni, tedy k úterý 6. prosince 2016, z osobních a zdravotních důvodů vzdal místa ředitele Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky a požádal o rozvázání pracovního poměru dohodou ke dni 31. prosince 2016. Této žádosti bylo vyhověno,“ uvedl Ovčáček.

O konci Forejta se spekuluje od konce minulého týdne, jako první na konec hradního protokoláře upozornil o víkendu server Echo24.cz. Forejtovi byla zapečetěna kancelář, vedení Pražského hradu ale v neděli záležitost odmítlo komentovat s tím, že jde pouze o spekulace.

Ovčáček neupřesnil, kdo by mohl Forejta nahradit. Není vyloučeno, že by to mohl být Miroslav Sklenář, který působil jako šéf prezidentova protokolu už před Forejtem. Podle informací serveru Echo24 se Sklenář už minulý čtvrtek sešel v jedné pražské restauraci s vlivným poradcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým. Hradní kancléř Vratislav Mynář dnes potvrdil, že se Sklenářem jedná o možné „částečné spolupráci“ v rámci hradního protokolu. Že by Sklenáře přímo jmenoval novým šéfem hradního protokolu však nepotvrdil.

Sklenář nyní pracuje v pražské pobočce čínské společnosti CEFC. Pokud by nabídku na šéfa protokolu odmítl, dalším v pořadí je nynější zástupce ředitele protokolu Vladimír Kruliš.

Hradní protokol byl v poslední době spojen s několika spornými situacemi. Musel vysvětlovat zpoždění leteckého speciálu, ve kterém letěla delegace vedená prezidentem Milošem Zemanem na pohřeb slovenského prezidenta Michala Kováče. Z hradního protokolu také měla podle oficiálního sdělení Hradu pocházet chybná informace, na jejímž základě Zeman obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira z neúčasti na udílení státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě. Schapiro ale ve Vladislavském sále byl. Forejt byl také často zmiňován v kauze neudělení vyznamenání pamětníku židovského holokaustu Jiřímu Bradymu. Minulý rok v září pak při přijetí generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga visela v Trůnním sále Pražského hradu vlajka OSN místo vlajky Severoatlantické aliance.

Kolem Jindřicha Forejta se ovšem v posledních týdnech odehrávalo ještě něco, o čem až do pondělí média mlčela. Dvojice mužů více než měsíc nabízela po pražských redakcích video s údajně diskreditujícími záběry dosavadního šéfa protokolu. S nabídkou na odkup videa se obrátili i na deník Echo24.cz. Redakce video odmítla koupit, protože o jeho publikování neměla zájem. Podobně odmítla záznam publikovat další média. Záběry z diskreditujícího videa nakonec zveřejnil jeden malý nejmenovaný server.

Zda toto video hraje nějakou roli ve Forejtově odvolání, je otázkou. Nicméně není tajemstvím, že kancléř Vratislav Mynář a Zemanův vlivný poradce Martin Nejedlý měli s Forejtem dlouhodobé spory.

Čtěte také: Konec Forejta. Sehrálo roli tajně pořízené kompro video?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články