Babiš náhle objevil miliardu osobních legálních příjmů

Babiš náhle objevil miliardu osobních legálních příjmů
Andrej Babiš v Otázkách Václava Moravce. Foto: Reprofoto: ČT24
1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Andrej Babiš se začíná zamotávat do vysvětlení svých legálních osobních zdaněných příjmů podobně jako v roce 2005 jeho přítel, zesnulý premiér Stanislav Gross, do financování svého bytu.

Na tiskové konferenci uvedl na dotaz Echo24, že jeho skutečné příjmy byly o miliardu vyšší, než ještě před dvěma týdny uváděl v Hospodářských novinách a Deníku.cz.

Tehdy tvrdil, že si jako fyzická osoba v letech 1993 – 2015 vydělal 1,86 miliardy korun hrubého, po zaplacení daní a pojistného to bylo 1,526 miliardy korun čistého. Jenže do roku 2013 to bylo jen 1,10 miliardy korun čistého. Ten rok je zásadní. Tehdy totiž nakupuje dluhopisy Agrofertu za 1,252 miliardy korun. Jen na ně mu bez ohledu na životní náklady chybí 152 milionů korun čistého.

Čtěte také: Babiš neměl dost legálních příjmů na osobní nákupy

Na ten rozpor Babiš reaguje novou informací o podstatně vyšších příjmech. „Jo, já jsem zaznamenal ty vaše spekulace. Takže já bych to tady rád přečetl. Takže ta vaše pseudoanalytička by se měla naučit, že jsou příjmy zdanitelné a nezdaněné příjmy. Takže kdybyste si mohla psát, tak moje celkové příjmy od roku 1993 byly 2 531 768 228 korun. Z toho příjmy, které byly zdaněné Agrofertu, byly 1 863 801 107, z toho jsem zaplatil, a to vy určitě nenapíšete, 337 503 547 korun daní a kdyby ten váš plátek vyzval všechny předsedy politických stran, aby takhle řekli všem občanům, kolik měli příjmy zdaněné od roku 1993 a taky oznámili majetek. Takže ta vaše spekulace a ty vaše dezinformace, protože ten váš plátek samozřejmě nic nedělá, jen chrlí lži na mě. Tady máme jeden think thank, který má strašně starostí, a já s tím souhlasím, že máme weby pod vlivem ruské propagandy. A co ty české weby, které neustále chrlí lži. Speciálně weby proti mně. Kdo je vlastně financuje. Na to se nikdo neptá. Takže když to odpočítám, protože vaše pseudoanalytička měla strach, že za 22 let, nebo kolik to je, jsem měl vyžít ze 44 milionů. Takže mi zůstalo 1 049 498 231. Takže mám dvě děti, paní, dva psy, nemám letadlo ani jachtu a myslím si, že nechovám se jako standardní miliardář. Tak za tu miliardu čtyřicet jsem celkem vyžil. A to ještě před rokem 1993 jsem pracoval v zahraničí, žil v zahraničí, podnikal v zahraničí. Takže já mám čistý stůl,“ řekl Babiš.

Chaos do hrubých (nezdaněných) a čistých (zdaněných příjmů) bohužel vnáší Andrej Babiš. Částka 2 531 768 228 korun, o níž mluví, jsou nejspíš příjmy nezdaněné. Z toho je 1 863 801 107 nejspíš hrubých nezdaněných peněz z Agrofertu. Kde ale Andrej Babiš přišel s 668 miliony korun dalších příjmů? Kdo jiný než Agrofert mu je vyplatil? A do kdy si je vydělal? To datum, co bylo před nákupem dluhopisů v letech 2013 a 2014 a po nich, je rozhodující.

Ten výrok je v přímém rozporu s původním vysvětlením původu legálních příjmů pro Hospodářské noviny a Deník.cz. Proto je znovu připojujeme.

Na zásadní rozpor ve svých osobních oficiálně zdaněných příjmech a výdajích přitom veřejně upozornil sám Andrej Babiš – když vyšlo najevo, že si pořídil od daní osvobozené dluhopisy svého Agrofertu za téměř 1,5 miliardy korun. „Šlo o moje vydělané a zdaněné peníze. Od roku 1993 jsem jako fyzická osoba oficiálně vydělal 1,8 miliardy korun, za tu dobu jsem na dani z příjmů zaplatil 310 milionů korun a 27 milionů korun na pojistném. Můj čistý příjem tedy byl 1,526 miliardy korun a za ně jsem nakoupil dluhopisy v ceně 1,482 miliardy korun,“ popsal pro Deník.cz ministr financí 4. ledna, kde přišel k penězům na dluhopisy. Podobně odpověděl šéf ANO 6. ledna v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Na otázku: „Také se uvádí, že jste podle svých daňových přiznání takové peníze nemohl mít k dispozici“ Babiš odpovídá: „Moje hrubé příjmy od roku 1993 do roku 2015 dosahují 1,86 miliardy korun. Jsou to všechno sprosté lži a účelové mediální akce organizované zhrzenými novináři. Proč nenapíšete, že jsem od roku 1993 zaplatil 310 milionů na dani a ještě 27 milionů na povinných odvodech?“

Za povšimnutí stojí, že odvedené daně (plus pojistné) jsou v obou případech v Babišových výrocích stejné (337 milionů korun), ať jako základ pro jejich zaplacení uvádí původních 1,86 miliardy korun nebo nově objevených 2,531 miliardy korun. To je samo o sobě pozoruhodné a stojí to za prozkoumání.

Není to poprvé, kdy Andrej Babiš zásadně mění výroky o původu peněz. Novinové archivy jsou plné článků, jak při pořizování Agrofertu neustále měnil své výroky o tom, odkud na něj skutečně sebral peníze. Nikdy to nevysvětlil. Stejné to bylo i u Čapího hnízda. Vždycky ten tlak ustál.

Kolegyně Tereza Vilímová na rozpor v příjmech Babiše ptala ministra financí, který předtím odmítal na otázky odpovědět, přímo na oficiální tiskové konferenci ministerstva financí k EET. V sále plném novinářů. Bude zajímavé sledovat, kdo se vážným rozporem v osobních financích správce státní pokladny bude zabývat s důkladností, jakou se tradičně média věnovala rozporům v příjmech a výdajích politiků, a kdo to nechá projít.

Sdílet:

Hlavní zprávy

komentare
×

Podobné články