Drcení malých kohoutů zaživa je v pořádku, rozhodl německý soud

SPORY O 'NEVÝHODNÉ' KOHOUTY

Drcení malých kohoutů zaživa je v pořádku, rozhodl německý soudNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Majitelé velkochovů mohou i nadále házet malé kohouty do hromadných drtiček, protože chov kohoutů je ekonomicky nevýhodný. Tento pátek to oznámil soud v západoněmeckém Münsteru, který tak smetl se stolu návrh zemského ministra zemědělství na ukončení této praxe. Odpůrci hromadného drcení kohoutů argumentují etickými ohledy, chovatelé pro změnu upozorňují na skutečnost, že kohouti nenesou vejce.

Poněkud nezvyklý případ se před münsterské soudce dostal díky zelenému ministru zemědělství ze spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Ten požadoval ukončení praxe, kdy jsou malí, někdy jen jeden den staří kohouti ve velkochovech házeni do drtiček a hromadně usmrcováni. Děje se tak kvůli tomu, že kohouti nenesou vejce a pro provozovatele velkochovů jsou tudíž zbyteční.

S touto logikou se ostatně ztotožnil i západoněmecký soud. Ten podle stanice Deutsche Welle musel porovnat „etické aspekty ochrany zvířat s lidskými zájmy“, přičemž v tomto případě upřednostnil lidské zájmy. Jinými slovy povolil, aby majitelé velkochovů i nadále malé kohouty drtili nebo plynovali, což je další způsob hromadného usmrcování. Podle soudu je hromadné zabíjení zvířat v pořádku, pokud jsou za ním rozumné ekonomické důvody.

„Chov kuřat samčího pohlaví není v souladu s proklamovanými cíli chovatelů zvířat a jejich obchodních postupů,“ cituje slova německého soudu stanice Deutsche Welle. Soud upozornil zejména na to, že hromadné zabíjení kohoutů je nevyhnutelnou „součástí procesu, který lidem zajišťuje vejce a (drůbeží) maso“.

Odpůrci hromadného usmrcování kohoutů, kteří se často rekrutují z řad zelených politiků, považují drcení či plynování kohoutů za hromadnou vraždu. Ostatně i zelený ministr zemědělství, díky němuž se soud případem zabýval, po vynesení rozsudku prohlásil, že lidstvo se „konečně musí ke zvířatům přestat chovat jako k odpadu“. Ministr Johannes Remel nicméně konstatoval, že bude vynesený rozsudek akceptovat.

Stanice Deutsche Welle zároveň upozorňuje, že i když soud rozhodl ve prospěch chovatelů, rozsudek je platný pouze pro spolkovou zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Na spolkové úrovni se sice o zákazu drcení neuvažuje, spolkový ministr zemědělství ale prohlásil, že by si do roku 2017 přál najít nějaký šetrnější způsob, jak problém řešit. To by obnášelo například laserovou kontrolu vajec, která by dokázala odhalit kohouta ještě před vylíhnutím. V roce 2012 bylo v Německu usmrceno nejméně 45 milionů kohoutů.

Čtěte také: Děsivé záběry z biofarmy: kuřata vařili zaživa

Pamelu pozvali do francouzského parlamentu. Kvůli vykrmování hus

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články