Po 24 letech končí kvůli EET mapové centrum v Českých Budějovicích

Konec kvůli EET

Po 24 letech končí kvůli EET mapové centrum v Českých BudějovicíchNOVÉ
Pohled na dům, ve kterém sídlí infocentrum Foto: Foto: Google maps
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Turistické a mapové centrum na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara po 24 letech zavře. Končí posledního února. Důvodem je zavedení elektronické evidence tržeb (EET) pro maloobchodníky a neustále se zvětšující administrativní zátěž, řekl ČTK jednatel Marcel Goetz. Říká, že už nedokáže maloobchod táhnout dál v atmosféře nátlaku a destrukce.

„Jsme jen malé ‚eseróčko‘, která má tři zaměstnance, v letní sezoně pět. Pracuju sedm dní v týdnu a nemůžu si dát ani minimální mzdu, protože centra měst se vylidňují. Zisky, které dřív pomáhaly udržovat domy v centrech měst, mizí. Bývalo obvyklé, že dole byl obchod a nahoře byty, ale to končí,“ řekl Goetz.

Stát podle něj nakládá na podnikatele čím dál víc administrativní zátěže, kterou už nechce snášet. „Bude mi 66 let, mám v hlavě řadu krásných projektů. Těch se nevzdám, ale maloobchod zavřu. Vnímám EET jako plošnou likvidaci. Jako dítě jsem zažil 50. léta strachu a udávání. Tohle je pro mě stejné. Je to likvidace kreativní síly národa. Neprojeví se to hned, ale až za několik let,“ míní Goetz.

Zavedení EET podle něj malým maloobchodníkům výrazně zkomplikuje život. „Máme tři různé DPH a ceniny na jedné kase. Střídáme se na ní přes den a večer bych musel kontrolovat, jestli se někdo nespletl. Ceny se zadávají v halířích, takže není problém udělat chybu v desetinné čárce. Všechno zboží bych musel dostat do podoby čárového kódu, pohledy, odznáčky… To je iluzorní. O zachování bych přemýšlel snad jedině, kdyby se sjednotilo DPH na deseti či 12 procentech. DPH 21 procent je likvidační,“ řekl Goetz.

Konec infocenter

Funguje zároveň jako regionální vydavatel map či knih a dalšího zboží, které nabízejí turistická infocentra. „Už teď vím, že kvůli EET končí ve Stožci a v Nové Peci, a uvidíme, co další. Znám se se všemi od Železné Rudy po Telč a všichni jsou naštvaní,“ řekl Goetz.

Jeho infocentrum fungovalo od roku 1993 čtyři roky jako českobudějovické, poté s nově zřízeným oficiálním městským centrem velmi dobře spolupracovalo. „V roce 1994 jsme zakládali asociaci cestovního ruchu a infocenter. Na špici byli vždy živnostníci, ale tahle drobná kreativní síla je postupně likvidována. Je to neštěstí,“ uvedl Goetz. „Andrej Babiš bohužel nevnímá, že jde o destrukci národa,“ doplnil.

Přemýšlel i nad tím, kolika vystavovatelům se nevyplatí přijet příští rok na veletrhy cestovního ruchu Go a Regiontour do Brna. Řada z nich totiž prodává drobné zboží v hodnotě desetikorun. Zatímco dosud si vystačili s kasičkou, tužkou a papírem, příští rok už by s sebou museli mít elektronickou pokladnu. „Jezdíme také na knižní veletrh a uvidíme, jestli bude za této situace vůbec proveditelný,“ řekl Goetz.

Čtěte také:

Menší e-shopy zruší kvůli EET platbu kartou, tvrdí Slevomat

Do EET se zapojilo 43 000 podnikatelů. Odeslali 119 milionů účtenek

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články