Aktivisté uklízeli kliniku na Žižkově. Policie je vykázala

Spor o kliniku

Aktivisté uklízeli kliniku na Žižkově. Policie je vykázalaNOVÉ
Sobotní demonstrace organizovaná inciativou Klinika. Foto: Twitter/ Kapturak
1
Domov

Zhruba dvacítka aktivistů dnes přišla na "veřejnou brigádu" k budově bývalé kliniky v Praze na Žižkově, kde chtějí mít komunitní centrum. Policie je z prostoru ohraničeného páskou vykázala, podle ní se dopouštěli protiprávního jednání. Mluvčí iniciativy Klinika Arnošt Novák řekl, že nevidí nic protiprávního na tom, když se někdo snaží uklidit místo, o které se dva roky stát nestaral. Aktivisté však po výzvě policistů prostor opustili a akci ukončili.

V sobotu byla atmosféra před chátrajícím domem podstatně bouřlivější. Odpoledne tam dorazil průvod několika set lidí. Zhruba 30 jich proniklo do objektu, z něhož je policisté už jednou v tomto týdnu vyvedli. Po výzvě policie ho v sobotu opět opustili. Jednoho člověka, který odmítal odejít od domu, v sobotu policie zadržela pro podezření z přestupku.

Objekt spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jeho mluvčí Robert Hurt uvedl, že v sobotu aktivisté poškodili dveře a dnes plot. Úřad vyčísluje škody, půjdou prý do desetitisíců korun. Policisty podle Hurta v neděli i v sobotu zavolal právě úřad, jestli si na hlídání najal bezpečnostní agenturu, Hurt říct nechtěl.

Trestní oznámení proti policii

Mluvčí iniciativy Novák uvedl, že při sobotním zákroku u sociálního centra Klinika policie zranila tři lidi a že jedním z nich jen on. V tiskové zprávě napsal, že skončil v nemocnici s naraženým loktem a krvavými šrámy v obličeji. "Policista na mě bezdůvodně zaútočil pěstmi. Poté, co mě shodil na zem, pokračoval v bití i na zemi," tvrdí Novák. Aktivisté podle něj zváží možnost podat trestní oznámení pro zneužití pravomoci úřední osoby. Policejní mluvčí Jana Rösslerová již v sobotu řekla, že postup policistů byl přiměřený okolnostem. Byla tam podle ní strkanice, policie při ní ale nikoho nezranila.

Čtěte také: Aktivisté znovu chtěli obsadit prázdný dům na Žižkově, policie zasáhla

Mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová v sobotu řekla, že dva lehce zraněné - oba se zhmožděninou na hlavě - záchranáři převezli do vinohradské nemocnice. Podle policejní mluvčí sanitku zavolali aktivisté, kdyby prý někoho zranili policisté, záchrannou službu by mu zavolali sami.

Osud objektu neznámý

V nepoužívaném objektu donedávna nelegálně pobývali narkomani. Před několika dny ho uklidili dobrovolníci a začali bez povolení využívat. Budovu ovšem spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který dokončuje převod na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) a který s působením aktivistů nesouhlasil. Aktivisty nakonec v úterý k odchodu z polikliniky přiměla policie.

Jeden z organizátorů již v sobotu řekl, že aktivisté by se chtěli do domu vrátit a využívat ho, než bude rozhodnuto o jeho dalším osudu. Žádají také, aby se na toto téma vedla veřejná diskuse, jednání o využití objektu by podle nich měla být transparentní. Požadují zveřejnění dokumentů, které se záměrů s uvedeným objektem týkají. Novák dnes uvedl, že je na úterý a středu naplánováno další jednání s radnicí Prahy 3 a zástupci GIBS.