Chcete zůstat v Británii po brexitu? Vyplňte 85 stran dotazníku

Tvrdý brexit

Chcete zůstat v Británii po brexitu? Vyplňte 85 stran dotazníkuNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Občané zemí Evropské unie, kteří žijí v Británii, se musejí vypořádat s dotazníkem o 85 stranách, pokud chtějí zůstat ve Spojeném království po brexitu. Uvedl to na svém portálu britský deník Financial Times. Podle listu je to pro mnohé cizince nezvládnutelné.

S magisterským titulem z ekonomie a po pěti letech práce v odvětví finančních služeb v Londýně Polák Marek věřil, že bude snadné vyplnit žádost pro trvalý pobyt v Británii. Avšak jako mnozí další brzy cítil frustraci a nakonec to vzdal. Dokument o 85 stranách se jako pro mnohé cizince na britských ostrovech stal i pro něj prokletím.

„Pocházím ze země, kde je velmi velká byrokracie, ale tohle je vrchol. Viděli jste něco takového, vidíte ten seznam dokumentů. To je prostě nepřátelské,“ řekl listu muž, který z obavy o svůj status přistěhovalce odmítl uvést příjmení.

Členství Británie v EU po desítky let zaručovalo občanům společenství právo žít a pracovat v Británii. To ale pomalu končí poté, co Británie loni v červnu odhlasovala odchod z unie. Pro mnohé z asi tří milionů Evropanů žijících v Británii je nyní životně důležité získat v zemi trvalý pobyt v duchu britských zákonů. Povolení takového pobytu je také nezbytným předpokladem pro případnou žádost o britské občanství.

Poplašení žadatelé věří, že povolení k trvalému pobytu jim přinejmenším umožní ucházet se o pracovní povolení a zajistí další právní ochranu poté, co Británie odejde z EU.

„Myslí si, že s tímto dokumentem budou ve větším bezpečí, ať se po brexitu stane cokoli,“ vysvětlila poradkyně z londýnského centra pro přistěhovalectví z východní Evropy Dana Jozefkowiczová.

Stejné otázky a nejasná odpověď

Expertka na imigraci z právní kanceláře Mishcon de Reya Kamal Rahmanová řekla, že zaznamenala ohromné zvýšení počtu žadatelů. „Jsme zavaleni lidmi, kteří dříve o trvalém pobytu ani nepřemýšleli, ale nyní cítí nutnost ho získat,“ řekla právnička, která se zaměřuje na majetné lidi a vedoucí činitele v oblasti financí.

Chtít trvalý pobyt ale znamená vypořádat se s obtížnou písemnou žádostí, přehnanou byrokracií a poplatky. To je pro mnohé cizince, kteří pobývají dlouho v Británii, frustrující.

„Musí se vyplnit 85 stránek. Ptají se na stejné věci stále dokola, a to způsobem, že nikdy nevíte, jaká je správná odpověď,“ stěžuje si žadatelka Marta Grabinská, která čeká na odpověď úřadů už šest měsíců.

Jozefkowiczová uvedla, že na přípravě každé žádosti strávila kolem dvou týdnů. Souhlasí s tím, že dotazník je v mnohém matoucí. „Pro někoho, kdo umí anglicky jen trochu, je to nemožné,“ připouští poradkyně.

Rodiny musejí za každého svého člena zaplatit úřadům při podání žádosti 65 liber (2060 Kč). Centrum pro přistěhovalectví z východní Evropy si účtuje za svou pomoc s každou žádostí 50 liber (1585 Kč), zatímco soukromí právníci požadují od cizinců 200 až 1000 liber (6340 až 31 720 Kč).

Nespokojenost s podobnými platbami vyjadřuje petice, kterou už podepsalo více než 26 000 lidí.

Čtěte také:

Británie prý ukončí volný pohyb osob z EU dnem zahájení brexitu

Politici stanovili priority pro brexit: práva Čechů, otevřený trh a armáda

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články