Udání na Babiše aneb Kdo s čím zachází...

Udání na Babiše aneb Kdo s čím zachází... 1
Komentáře
Daniel Kaiser
Sdílet:

Kdo s čím zachází, s tím také schází – nebo teoreticky by sejít mohl. Městské státní zastupitelství v Praze obdrželo předevčírem trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z trestného spolčení a poškození zájmů Evropské unie. Neznámým pachatelem je ovšem myšlen ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš. Oznámení je v zásadě výklad sestavený z otevřených zdrojů, odpověď na otázku, proč Babišovo Čapí hnízdo vzniklé s pomocí dotace nemělo na tu dotaci, poskytnutou v roce 2008, nárok.

Čapí hnízdo vzniklo rekonstrukcí zchátralého lihovaru u Olbramovic ve středních Čechách na luxusní hotel s restaurací, od svého otevření ale slouží fakticky jako rodinná a podniková hacienda miliardáře Babiše. V pokynech k udílení dotací v tomto programu platných v předmětném roce 2008 přitom jasně stojí: „Podpora musí mít tzv. motivační efekt, tj. bez poskytnutí podpory by subjekt nebyl schopen daný projekt zrealizovat. Mělo by tedy být prokázáno, že daného cíle není možné dosáhnout bez vynaložení veřejných prostředků.“ Čehož by náš pan miliardář nejspíš dosáhnout mohl, kdyby nebyl lakomý, respektive naučený využít každé možnosti, jak podojit veřejné peníze nebo zneužít státu. O dotací tehdy žádala společnost „Farma Čapí hnízdo“, žadatelé se ještě dva týdny před podáním žádosti o dotaci jmenovali ZZN Agro Pelhřímov a patřili do impéria Agrofert. Ale Babiš před volbami 2013, kdy si nasadil masku lidového podnikatele, který snídá totéž, co vy voliči, mlžil. Přiznával jen půjčku investorům a možnost nějaké budoucí spolupráce.

Případ Čapí hnízdo je pozoruhodný ze tří důvodů. Za prvé ukazuje Babišovy sklony ke lhaní. „Já jim (žadatelům o dotaci, jinak samozřejmě zasloužilým zaměstnancům Babiše – pozn. aut.) půjčil peníze a perspektivně uvidíme, jakým způsobem se do toho zapojím.“ – Babišova slova z roku 2013. Přitom pozemek patřil Agrofertu, Agrofert svým zaměstnancům ručil za půjčku, kterou si jejich firma na vybudování hnízda vzala atd.

Odkdy můžeme mít za to, že politik je usvědčený lhář? Když ho má Daniela Drtinová ve studiu, ze kterého tak jako svého času Michal Hašek nemůže utéct, svou první lež nemůže vzít zpátky, a tak ho lze několikrát za sebou přinutit, aby ji opakoval? A když má takovou moc, takový ječák nebo aspoň tak inteligentní PR oddělení, že by takováhle rituální poprava před zraky národa nemohla nastat, je za vodou?

Za druhé tu na malém vzorku vidíme, jak je to s Babišovou voličsky geniální tezí „Bohatý už je tak, že si přilepšovat ze státního nepotřebuje“. V tomto případě mohli žádat nanejvýš o 50 milionů korun, což bylo asi 11 procent z celkem prostavěné sumy – a přesto mu těch usmolených 11 procent stálo za to, aby se prováděly manévry se zakládáním nových firem. Je to trapné. Navíc Firma Čapí hnízdo měla anomymní vlastníky – držitele akcií na doručitele. Kde jste, přední kritici této mafiánské metody, Petře Soukénko, Karle Janečku (a, ehm, Andreji Babiši?)

Nakonec hodný pozornosti je závěr trestního oznámení, kde autor oznamuje, proč zůstává v anonymitě: proto, že „majitel společnosti Agrofert… je zároveň místopředsedou vlády ČR a ministrem financí. Vendeta ze strany největší holdingové společnosti v ČR a zejména perzekuce ze strany úřadů a bezpečnostního aparátu státu je v tomto případě více než očekávatelná. (...) Významný podíl mediálního trhu v ČR je ve vlastnictví, či pod přímým vlivem, výše uvedené skupiny a je snadné si představit i tzv. mediální lynč nepohodlných osob.“

Dospěli jsme do bláznivého bodu. Mediálně-mocenské poměry došly u nás tak daleko, že Babišovi protivníci v politice, nebo jedinec, který má podezření, že místopředseda vlády někdy v minulosti porušil zákon, už ani nevolí standardní cestu. Tam, kde dříve stačil zájem médií, dnes musí nastoupit nedůstojný randál v parlamentu (EET), aby se velká média uráčila argumenty opozice vzít na vědomí, a trestní oznámení do rukou Lenky Bradáčové už se posílají rovnou anonymně. Když Bradáčová před třemi roky přijímala trestní oznámení na Davida Ratha, oznamovatel byl vysloužilý detektiv a zřejmě bílý kůň, ale aspoň ještě pod svým občanským jménem. Nošení tzv. trestňáků, jimiž byl lemován Babišův vzestup v politice, se jim nějak vymklo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články