Generál Pavel: Boj proti terorismu je na několik generací

Další vojáci do Iráku

Generál Pavel: Boj proti terorismu je na několik generacíNOVÉ
Petr Pavel Foto:

REPROFOTO: ČT24

1
Domov

nel Echo24

Předseda výboru Severoatlantické aliance a armádní generál Petr Pavel v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že boj proti terorismu nebude jen zahrnovat čím dál tím více zemí, ale je to záležitost na několik generací. Zároveň zdůraznil, že za prioritu nelze označit operace v Afghánistánu nebo Iráku. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) by v Iráku mohlo působit až 150 dalších členů české armády.

„Boj proti terorismu bude boj generační. V Afghánistánu jsme přes 15 let a ano, jsou tam pokroky, ale netrvají dlouho. Operace bude nejen geograficky rozsáhlá, ale na několik generací,“ řekl Pavel.

Podle Martina Stropnického by Armáda České republiky mohla do Iráku vyslat až 150 mužů a žen. Zároveň vyzdvihl skvělou práci našich vojáků, kteří si „zasloužili respekt a renomé“. Nelze opomenout ani nákup irácké armády českých letadel z Aero Vodochody, která jsou zapojena do bitvy o Mosul. „Zbývá ho dobýt z jedné desetiny. Nechci být příliš optimistický, ale vývoj je zde slibný,“ komentoval Stropnický situaci v Mosulu. 

Dalším tématem byla účast NATO v mezinárodní koalici bojující v Sýrii a Iráku s organizací Islámský stát (IS). „Přihlášení aliance ke koalici je politický krok, výraz podpory v boji proti terorismu,“ řekl Pavel. Hodnotu NATO vidí především v tom, že i když jsou členy země s různými názory, vede se dialog a je zde možnost se navzájem podpořit. „Množství hrozeb je barvitější než za studené války, aliance by se neměla tříštit na jednotlivé části,“ dodal. 

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po společné pracovní večeři prezidentů a premiérů na summitu v Bruselu zdůraznil, že účast v protiteroristické koalici neznamená zapojení do bojových operací, jde podle něj především o významný politický signál. Tento krok umožní alianci účastnit se rozhodování o aktivitách mezinárodní koalice proti IS, kde už jsou zapojeny všechny členské země NATO.

Čtěte také: Stropnický navrhne povýšení první ženy do generálské hodnosti