Šéf protidrogového pašoval hašiš ve velkém

Elitní policista hlavou kartelu

Šéf protidrogového pašoval hašiš ve velkémNOVÉ
Bývalý šéf finského protidrogového pašoval do země hašiš za miliony Foto: Repro: Youtube/Ape Sinian
1
Svět

oj Echo24

Jako proces století je ve Finsku pojmenováván drogový skandál s bývalým dlouholetým šéfem protidrogového oddělení tamní policie Jari Aarniem. Desítky let zkušeností z boje proti drogám využil Aarnio k vybudování vlastního drogového kartelu. Do Finska dovezl hašiš v hodnotě přes 10 milionů eur, informují The New York Times.

Detektivové z finského úřadu pro vyšetřování byli před dvěma lety na stopě organizovanému drogovému gangu, když zachytili komunikaci s osobou z Helsinek. Po čase bylo jasné, že se jednalo o domluvu mezi známým drogovým pašerákem a právě hlavou policejního oddělení pro boj s drogami.

„Tento skandál je pro nás velmi vážný a nepříjemný, protože se týká natolik vysoce postaveného policejního důstojníka a případ otřásl celou společností,“ řekl podle The New York Times policejní komisař Tomi Vuori s tím, že případ nemá v Evropě obdoby, navíc v natolik korupcí a kriminalitou „nezkažené“ zemi jako je Finsko.

Zjištění vedlo k zatčení Aarnia před dvěma lety, detaily spolupráce s mezinárodními obchodníky s drogami ale stále vyplývají na povrch. Jari Aarnio dovážel hašiš za 10 milionů euro z Nizozemska, proces s ním začal teprve letos v červnu. Necelé dva roky tak bývalý šéf protidrogového strávil ve stejném nápravném zařízení, kam se svými podřízenými s drogami spojené kriminálníky posílal.

Aarniovi hrozí ve 30 bodech až 13 let vězení. Žalobce ho viní z trestných činů pašování drog, padělání, zneužívání funkce veřejného činitele nebo zastrašování svědků. To celé je podle Finů obskurním a nečekaným příběhem v zemi, kde je obecně kriminalita velmi nízká.

Případ už vedl finské úřady k vytvoření kontrolních skupin na finských policejních odděleních, které mají dohlížet na to, aby jednotliví policisté dodržovali zákon.

Pojištění mlčenlivosti? Gangster do cely

V zaznamenaných hovorech a zprávách policisté nalezli zmínky o dodávce šesti obřích sudů s hašišem do Finska z Nizozemska mezi lety 2010 a 2013. V telefonu, který měl Aarnio ukrytý na zahradě, se našly důkazy o těchto hovorech stejně tak jako rozepsané návody pro pašeráky, jak se vyhnout případnému stíhání.

„Jsme vycvičeni tak, aby jsme při tajných operacích udělali vše možné anonymně,“ vysvětloval u soudu Jari Aarnio důvod podezřelých telefonátů a častého měnění SIM karet. Veškeré obvinění žalobců jsou podle něj fikcí a pokusem ho zdiskreditovat. V současnosti čeká na verdikt ve věci pašování drog, již byl ale odsouzen k téměř dvěma rokům odnětí svobody za zneužití postavení veřejného činitele.

Konverzace podle žalobců probíhala mezi ním a Keijo Vilhunenem, notoricky známým šéfem největší kriminálně organizované skupiny v zemi. Vilhunen čelí obvinění spolu s Aarniem, vinu ale taktéž popírá.

Jeden z bodů obžaloby mluví o jednom ze sudů, který zadržela nizozemská policie. Po uvědomění finských úřadů, respektive Aarnia, o plánované dodávce, poslali Nizozemci sud dále. Následně rozhodl šéf protidrogového, že žádný z jeho kriminálně spolčených podřízených nemá hašiš přebírat. Spolupracovník Peter-Mikael Fagerholm, krycím jménem Rybář, ale neuposlechl a sud s hašišem převzal.

Fagerholm byl odsouzen na 9 let odnětí svobody. Když se rozhodl mluvit proti v policii činnému šéfovi, nechal jako pojištění jeho mlčení Aarnio vyhrožovat jeho právnímu zástupci dvěma členy gangu. Ve vězení pak dokonce rozhodl o přemístění nebezpečného člena gangu do Fagerholmovy cely, který na něj měl dohlédnout.

Čtěte také: Ridley Scott chce natočit o narkobaronovi ‚Prckovi‘ film

Tajný drogový tunel do USA měl koleje i světla