1 Elitní policista hlavou kartelu

Šéf protidrogového pašoval hašiš ve velkém

, NOVÉ

Témata: ,

Jako proces století je ve Finsku pojmenováván drogový skandál s bývalým dlouholetým šéfem protidrogového oddělení tamní policie Jari Aarniem. Desítky let zkušeností z boje proti drogám využil Aarnio k vybudování vlastního drogového kartelu. Do Finska dovezl hašiš v hodnotě přes 10 milionů eur, informují The New York Times.

Detektivové z finského úřadu pro vyšetřování byli před dvěma lety na stopě organizovanému drogovému gangu, když zachytili komunikaci s osobou z Helsinek. Po čase bylo jasné, že se jednalo o domluvu mezi známým drogovým pašerákem a právě hlavou policejního oddělení pro boj s drogami.

„Tento skandál je pro nás velmi vážný a nepříjemný, protože se týká natolik vysoce postaveného policejního důstojníka a případ otřásl celou společností,“ řekl podle The New York Times policejní komisař Tomi Vuori s tím, že případ nemá v Evropě obdoby, navíc v natolik korupcí a kriminalitou „nezkažené“ zemi jako je Finsko.

Zjištění vedlo k zatčení Aarnia před dvěma lety, detaily spolupráce s mezinárodními obchodníky s drogami ale stále vyplývají na povrch. Jari Aarnio dovážel hašiš za 10 milionů euro z Nizozemska, proces s ním začal teprve letos v červnu. Necelé dva roky tak bývalý šéf protidrogového strávil ve stejném nápravném zařízení, kam se svými podřízenými s drogami spojené kriminálníky posílal.

Aarniovi hrozí ve 30 bodech až 13 let vězení. Žalobce ho viní z trestných činů pašování drog, padělání, zneužívání funkce veřejného činitele nebo zastrašování svědků. To celé je podle Finů obskurním a nečekaným příběhem v zemi, kde je obecně kriminalita velmi nízká.

Případ už vedl finské úřady k vytvoření kontrolních skupin na finských policejních odděleních, které mají dohlížet na to, aby jednotliví policisté dodržovali zákon.

Pojištění mlčenlivosti? Gangster do cely

V zaznamenaných hovorech a zprávách policisté nalezli zmínky o dodávce šesti obřích sudů s hašišem do Finska z Nizozemska mezi lety 2010 a 2013. V telefonu, který měl Aarnio ukrytý na zahradě, se našly důkazy o těchto hovorech stejně tak jako rozepsané návody pro pašeráky, jak se vyhnout případnému stíhání.

„Jsme vycvičeni tak, aby jsme při tajných operacích udělali vše možné anonymně,“ vysvětloval u soudu Jari Aarnio důvod podezřelých telefonátů a častého měnění SIM karet. Veškeré obvinění žalobců jsou podle něj fikcí a pokusem ho zdiskreditovat. V současnosti čeká na verdikt ve věci pašování drog, již byl ale odsouzen k téměř dvěma rokům odnětí svobody za zneužití postavení veřejného činitele.

Konverzace podle žalobců probíhala mezi ním a Keijo Vilhunenem, notoricky známým šéfem největší kriminálně organizované skupiny v zemi. Vilhunen čelí obvinění spolu s Aarniem, vinu ale taktéž popírá.

Jeden z bodů obžaloby mluví o jednom ze sudů, který zadržela nizozemská policie. Po uvědomění finských úřadů, respektive Aarnia, o plánované dodávce, poslali Nizozemci sud dále. Následně rozhodl šéf protidrogového, že žádný z jeho kriminálně spolčených podřízených nemá hašiš přebírat. Spolupracovník Peter-Mikael Fagerholm, krycím jménem Rybář, ale neuposlechl a sud s hašišem převzal.

Fagerholm byl odsouzen na 9 let odnětí svobody. Když se rozhodl mluvit proti v policii činnému šéfovi, nechal jako pojištění jeho mlčení Aarnio vyhrožovat jeho právnímu zástupci dvěma členy gangu. Ve vězení pak dokonce rozhodl o přemístění nebezpečného člena gangu do Fagerholmovy cely, který na něj měl dohlédnout.

Čtěte také: Ridley Scott chce natočit o narkobaronovi ‚Prckovi‘ film

Tajný drogový tunel do USA měl koleje i světla

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.