Islám, nebo zákon? Průzkum ukázal, co je pro německé Turky důležitější

Průzkum univerzity v Münsteru

Islám, nebo zákon? Průzkum ukázal, co je pro německé Turky důležitějšíNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Téměř každý druhý německý občan tureckého původu považuje pravidla ukotvená v islámu za důležitější než německé zákony. Vyplývá to ze studie sociologů z Münsterské univerzity provedené na 1200 Turcích žijících v Německu. O výsledcích informoval server německého rozhlasu Deutsche Welle.

„Řízení se zákony mého náboženství je pro mě důležitější než dodržování zákonu státu, v němž žiji.“ S touto větou souhlasí na 47 procent dotazovaných. Ovšem mezi přistěhovalci první generace je identifikace s touto větou o poznání vyšší než mezi jejich potomky. První generace Turků žijících v Německu se s touto větou ztotožňuje z 57 procent, mezi druhou a třetí generací tento postoj zastává asi 36 procent dotazovaných.

Podle studie berou děti a vnuci tureckých gastarbeiterů muslimskou víru o poznání méně striktně než jejich předci. Méně se modlí, méně chodí do mešit, ženy častěji chodí bez pokrývky hlavy. Řada příslušníků druhé a třetí generace se sice podle průzkumu označuje za silně věřící, nicméně vedoucí studie, sociolog Detlef Pollack, to vysvětluje spíš jako příklon ke kultuře svých předků než skutečnou zbožnost.

Čtěte také: Němec střílel vzduchovkou na uprchlíky. Dva z nich zranil

Příslušníci druhé a třetí generace jsou také podle studie mnohem lépe integrováni v německé společnosti, a to především díky školnímu vzdělání, znalosti místního jazyka i častějšími styky s německými spoluobčany. I přes to se však mnoho z nich cítí oproti většinové společnosti znevýhodněno a nedoceněno. S výrokem „nezáleží, jak moc se snažím, nikdy nebudu uznán za člena německé společnosti,“ se identifikuje na 54 procent z dotazovaných.

Mnoho německých Turků má také pocit, že je islám v jejich současné domovině neprávem spojován s fanatismem a násilím. V Německu široce rozšířený negativní obraz o islámu je nicméně podle autorů studie způsoben právě dogmatickým postojem, který menší část Turků žijících v zemi stále zastává.

Návrat ke starým pořádkům

„Muslimové by se měli vrátit ke společenskému řádu, který panoval za proroka Mohameda“. Pod tuto větu by se podepsalo 32 procent dotazovaných, dalších 36 procent se domnívá, že islám by byl schopen „vyřešit problémy současného světa“. Názor, že by si věřící muslimové neměli třást rukou s osobou opačného pohlaví, zastává 23 procent respondentů. Příklon k násilí za účelem šíření a prosazování islámské víry by jako opodstatněný schválilo sedm procent dotazovaných.

Průzkumu se mezi listopadem 2015 a únorem 2016 zúčastnilo 1200 tureckých imigrantů a jejich potomků. Na čtyřicet procent dotazovaných už se narodilo v Německu. Podle statistických údajů z roku 2014 žije v Německu na 2,9 milionů lidí tureckého původu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články