Zeman se vrátil do Česka, Sobotka mu poslal návrh na nového ministra

Zeman se vrátil do Česka, Sobotka mu poslal návrh na nového ministraAKTUALIZOVÁNO
Miloš Zeman Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Řešení vládní krize

tk Echo24

Prezident České republiky Miloš Zeman by se po svém nočním návratu z Číny měl zabývat řešením vládní krize. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že návrh na jmenování nového ministra financí, Ivana Pilného, byl již doručen na Hrad. Podle mluvčího prezidenta, Jiřího Ovčáčka, bude Zeman bude postupovat pečlivě a nejprve se sejde se současným ministrem financí Andrejem Babišem a poté s jeho možným nástupcem Pilným.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by měl prezident nyní řešit vládní krizi. Očekává, že Zeman odvolá z funkce ministra financí Andreje Babiše (ANO) a na jeho místo jmenuje poslance Ivana Pilného (ANO). „Po tom rozhovoru, který jsem dnes s panem Pilným měl, jsem se rozhodl vyhovět této žádosti a jsem připraven navrhnout pana Pilného prezidentovi republiky,“ řekl Sobotka na středeční tiskové konferenci. Podle Sobotky je současně u prezidenta také návrh, aby se ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) stal vicepremiérem.

Ve čtvrtek ráno na svém Twitteru Sobotka uvedl, že návrh na jmenování Pilného byl doručen na Hrad. „Od 5. května tam leží odvolání A. Babiše. Je nezbytné, aby prezident konal dle Ústavy,“ napsal Sobotka.

Premiér zdůraznil, že Zeman by měl postupovat v souladu se svými ústavními povinnostmi. „Myslím si, že je potřeba, aby rozhodl co nejdříve,“ řekl Sobotka. Dodal, že má připravený návrh kompetenční žaloby, kterou chce použít v případě, že Zeman nebude jednat „bez zbytečného odkladu“.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček pro ČT24 uvedl, že prezident bude v této záležitosti postupovat odpovědně a pečlivě. Hodlá se nejprve setkat s končícím ministrem financí Andrejem Babišem a s jeho potencionálním nástupcem Ivanem Pilným. Babiš si již měl o schůzku s prezidentem zažádat. „V tuto chvíli již není důvod k nějakým hysteriím a silným výzvám k co nejrychlejšímu postupu,“ řekl Ovčáček pro ČT24.

Prezident prozatímní neodvolání Babiše zdůvodňoval tím, že čeká na souhlas hnutí ANO a také na návrh kandidáta, který Babiše v úřadu nahradí. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček později během návštěvy Číny uvedl, že prezidentův postoj k záležitosti zveřejní příští týden v úterý na své tiskové konferenci.

Babiš podle svých slov prezidenta požádá, aby návrhy na odvolání i jmenování přijal. „Pokud budu mít příležitost, já pana prezidenta požádám, aby akceptoval tuhle dohodu, aby mě odvolal, aby jmenoval pana Pilného za ministra financí. To je nejlepší řešení. Ministerstvo financí musí pracovat dál,“ řekl Babiš. Očekává, že z ministerstva odejde do konce měsíce. Nepředpokládá, že by poté nějakým způsobem měl vliv na ministerstvo, ani jako poradce.

V Týdeníku Echo a na Echo Prime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Unavený Zeman. V Číně vrávorá, podpírají jej, použil i vozík

Babišův návrh uspěl. Sobotka souhlasí s Pilným jako ministrem financí

Související články