Tresty za smrtící metanol. Aktéři zlínské větve dostali 7 až 9 let

Tresty za smrtící metanol. Aktéři zlínské větve dostali 7 až 9 letAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov

Echo24

Pětice mužů obžalovaná v hlavní, takzvané zlínské metanolové větvi, si odpyká tresty v rozmezí od sedmi do devíti let. Rozhodl o tom ve středu olomoucký vrchní soud. Většina z nich tak odešla se shodným trestem jako od zlínského krajského soudu. Nejvyšší trest si odpyká Martin Jirout, o půl roku méně stráví ve vězení Viktor Koláček a Libor Vanderka. Sedm let stráví ve vězení Alexander Jordán, vrchní soud mu trest snížil o rok. Obžalovanému Martinu Cekotovi snížil trest o měsíc, do vězení tak půjde na osm let. Aféra začala v září 2012, hlavní aktéři Tomáš Křepela a Rudolf Fian si již odpykávají doživotní tresty.

Původní rozsudek vrchní soud zrušil, upravil pouze některé nedostatky. „Uložili jsme shodné tresty jako soud prvního stupně. Vzali jsme v úvahu množství kontaminovaného alkoholu u obžalovaných, ale i rozsah škod v podobě obětí včetně fatálních následků. Zohlednili jsme i jejich postoj ke spáchané trestné činnosti včetně jejich sebereflexe,“ uvedl předseda senátu Vladimír Rutar. Žalobce požadoval u Jirouta zpřísnění trestu o dva roky, spokojen byl však s potvrzením viny i většiny trestů. „Jde o tragédii, která je nezměrná počtem lidí, kteří bohužel museli zemřít. Obrovské byly také následky. Ve své dosavadní praxi jsem nic v takovém rozsahu nezažil,“ řekl ve středu žalobce Vladimír Kubík.

Muži většinou požadovali nižší tresty nebo vrácení případu ke krajskému soud. Tvrdili, že nešlo o úmysl, ale o nedbalostní jednání, poukazovali i na to, že neexistuje příčinná souvislost mezi jejich jednáním a následky metanolové kauzy. „Nezříkám se zodpovědnosti vůči spotřební dani, tam jsem pochybil. Co se týká otráveného alkoholu, za to nemohu přijmout odpovědnost. Můj alkohol žádný metanol neobsahoval,“ uvedl Martin Jirout z Trutnovska, který půjde do vězení za distribuci otráveného alkoholu na Jičínsko a Ostravsko. Jako jeden z mála projevil lítost obžalovaný Jordán, který dodával alkohol ve Zlíně. Obhájce pro něj požadoval podmíněný trest. „Kdybych měl jen tušení, když dovezl Vacula zboží, že jde o otrávené zboží, udělal bych vše proto, abych to zastavil,“ uvedl Jordán, který dnes pracuje jako realitní makléř.

Jednatel firmy Vapa Drink Viktor Koláček z Týna nad Bečvou, jenž údajně převzal 2000 litrů směsi, z níž vyrobil závadný alkohol, a podnikatel z Bystřice pod Hostýnem Libor Vanderka, který podle obžaloby dodal otrávené lihoviny do Čech, ve středu popřeli příčinnou souvislost s následky, které otrávený alkohol způsobil. Zodpovědnost před soudem nechtěl přijmout ani prodejce Martin Cekota, který požádal o jednání v nepřítomnosti.

Soud však argumentaci obžalovaných zamítl a ztotožnil se s právní kvalifikací, jak ji uvedl krajský soud. Soud jim potvrdil i desetiletý zákaz činnosti. Obžalovaní musejí také uhradit poškozeným, pojišťovnám či nemocnicím desítky milionů korun.

Zbývající muži, prodejce nelegálního alkoholu ze Zlína Aleš Svoboda i Robert Sedlařík, majitel firmy Verdana, výhradního distributora Likérky Drak, kteří byli souzeni v této větvi, si již odpykávají tresty 5,5 roku. Proti rozsudku krajského soudu odvolání nepodávali. Patnáctiletý trest již dříve přijal hlavní distributor otrávené směsi Jiří Vacula.

Olomoucký vrchní soud se případem zabýval podruhé, loni v lednu jej vrátil zpět krajskému soudu. Zlínský soud jim nejprve předloni v květnu za obecné ohrožení ukládal tresty od osmi do 21 let. Po vrácení případu obžalovaným zmírnil tresty i kvalifikaci. Muži půjdou do vězení za ohrožování zdraví závadnými potravinami.

Čtěte také: Další oběť metanolu: pacient v Kladně zemřel

Mírnější tresty za smrtící metanol: 5,5 až 8,5 roku vězení