Zabývat se Babišem není naše role, tvrdí Rekonstrukce státu

protikorupční neziskovka Babiše neřeší

Zabývat se Babišem není naše role, tvrdí Rekonstrukce státuAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Frank Bold

1
Domov

Echo24

Nezisková organizace Rekonstrukce státu se brání, že by k dění okolo Andreje Babiše mlčela. Nemá to prý v popisu práce. „Naše platforma se většinou společně nevyjadřuje k jiným otázkám, než je 9 bodů ve společném prohlášení. Kampaně a vyjádření děláme pouze k nim,“ napsal pro Echo24 její mluvčí Václav Zeman.

V hodnocení jednotlivých politiků na stránkách Rekonstrukce státu vychází Andrej Babiš kladně. „Hodnocení vychází čistě ze všech hlasování o 9 námi sledovaných zákonech a předkládání pozměňovacích návrhů k nim. Z nich vychází Andrej Babiš jako poslanec nyní přijatelně. Je to však jen jeden z možných pohledů na aktivitu politika v oblasti, kterou sledujeme,“ uvedl Zeman pro Echo24.

Jednotlivé organizace Rekonstrukce státu, kterých je celkově 18, podle Zemana k dění nemlčí a průběžně ho komentují. Organizace navíc vydala prohlášení ke kauze Čapí hnízdo. V něm však píše, že hlavním problémem jsou netransparentní zákony. „Paradoxem zůstává, že moralizující a pohoršená politická scéna na jednu stranu odsuzuje případ Čapího hnízda, ale není ochotna posilovat veřejnou kontrolou politiků, státu a státních firem,“ stojí ve zprávě.

Zeman uvedl dva příklady, kdy lidé zastoupení Rekonstrukcí státu kritizovali dění okolo vicepremiéra.

Pavel Franc ze společnosti Frank Bold odsoudil Babiše ve vyjádření pro Echo24 ze dne 25. ledna. „Médii zveřejněné informace vzbuzují otazníky nad příjmy Andreje Babiše a je pochopitelné, že by je měl řádně veřejně vysvětlit. Zvláště za situace, kdy aktivně prosazuje zvyšování daňové kontroly,“ uvedl tehdy Franc.

Ke kauze Babišových nahrávek se vyjadřoval 5. května v Českém rozhlasu Oldřich Kužílek z organizace Otevřená společnost. „Je zde u pana místopředsedy vlády a ministra financí dvojí problém střetu zájmu. Jako Rekonstrukce státu jsme se k tomu vyjadřovali již dříve a aniž bychom hodnotili politické kontexty, tak je třeba konstatovat, že je to problém a nezbývá nežli říci, že je to problém takového kalibru, který většinou vede k odstoupení,“ řekl Kužílek pro Český rozhlas.

Žádné další větší vyjádření pro média členové Rekonstrukce státu nemají. Dvě prohlášení v médiích za pět měsíců se nedají považovat za zdrcující kritiku a odsouzení Babiše. Prohlídka webových stránek organizací zastřešených pod Rekonstrukce státu navíc vyjeví, že oficiální stanovisko ke kauzám okolo Babiše nemá ani jediná. Jiné kauzy přitom komentují průběžně.

Rekonstrukce státu bývá kritizována, že svým aktivismem pomohla rozpoutat protikorupční hysterii, které využil Andrej Babiš, aby se dostal k moci.

Organizace Rekonstrukce státu vznikla v roce 2013 jako platforma sdružující nevládní neziskové organizace. Mezi její členy patří sdružení Frank Bold, spolek Oživení, Fond Otakara Motejla a další. Její cíl je prosadit devět zákonů, které podle ní „pomohou zlepšit fungování státních institucí a politických stran.“ Zákony jsou: průhledné financování politických stran, veřejná majetková přiznání politiků, smlouvy na internetu, zrušení anonymních akcií, konec trafik, odpolitizování státní správy, nezávislé vyšetřování korupce, zákony bez přílepků a posílení pravomocí NKÚ.

Po zveřejnění článku se organizace ozvala redakci Echo24 s tím, že se věnuje jiným záležitostem spojovaným s Andrejem Babišem a jeho rezortem. „V hodnocení po první roce vycházeli ministři ANO z vlády nejhůře. Toto hodnocení jsme poslali do milionu schránek mimochodem. U ministrů totiž můžeme například hodnotit i to, jak jsou na tom zákony, které spadají do jejich gesce. Tam pak můžeme například vidět, že jeden ze dvou z těchto zákonů, které sněmovnou neprošly za celé volební období ani prvním čtením – je zákon o odborných nominacích do dozorčích rad státních firem, který má v gesci právě ministerstvo financí,“ uvedl Zeman.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Dvojí metr bojovníků s korupcí. Ohledně Babiše mlčí