Slovák navrhl drony proti pytlákům. Vyhrál milion dolarů

Drony pro dobro

Slovák navrhl drony proti pytlákům. Vyhrál milion dolarůNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Slovenský student vyhrál inženýrskou soutěž ve Spojených arabských emirátech. Jedenadvacetiletý Slovák společně s týmem kolegů navrhli alternativní využití bezpilotních letadel. Takzvané drony se často využívají pro vojenské a špionážní účely – podmínkou soutěže bylo najít mírové využití technologie. Informoval o tom slovenský web Dennik N.

Martin Šlosárik a jeho kolegové Newyorské univerzity v Abú Zabí (NYU) se rozhodli dron využít pro ochranu přírody. Projekt navrhli ve spolupráci s národním parkem ve Fudžajrahu. „Velmi levně mohou pomoci sledovat zvířata a zároveň pomoct s odhalením pytláků,“ přiblížil podstatu vítězného nápadu Šlosárik.

Strážcům v rezervaci díky využití dronu odpadne povinnost absolvovat dlouhé a nebezpečné cesty k přibližně stovce kamerových pastí. Kamery rozmístěné po celém parku reagují na pohyb. Používají se k pozorování přirozeného chování zvířat, ale pomáhají také odhalit pytláky. Paměťové karty se záznamy ale musí někdo vyzvednout – u dronů tato povinnost odpadá.

Drony pro dobro

Motto soutěže, jejíž výsledky vyhlašoval šejk Muhammad bin Rášid Ál Maktúm, premiér Spojených arabských emirátů, zní v anglickém originále ‘Drones for Good‘ (Drony pro dobro). To se tým NYU snažil naplnit.

„Nápad na ten projekt vyšel z pečlivé úvahy nad tím, kde drony mohou pomáhat dobré věci ve prospěch celé společnosti,“ řekl Šlosárik.

Technologie, s níž čtyřčlenný tým porazil stovky dalších návrhů a získal cenu ve výši jednoho milionu dolarů, je využitelná i v jiných prostředích. Umí sbírat data o vlhkosti z nedostupných oblastí v okolí řeky Amazonky nebo o teplotě vody v Arktidě. Umí ale také najít cestu ze zborcených nebo hořících budov.

Čtěte také: Došel kokain? Ztratili jste se v Nepálu? Bez problému, dron vše zařídí

Další projekty ukázaly, že drony mají potenciál pro široké využití – například jako prostředek pro doručení léků, kontrolu parkování, při záchranných operacích, inspekce staveb nebo pro výsadbu stromů.

„Není třeba soustředit se na vývoj nových dronů. Dnes je důležité vymýšlet systémy, které je zapojí do praktického života,“ potvrdil Šlosárik pro Denník N.

Čtěte také: Neuvěřitelné: drony tancují s Cirque Du Soleil

Martin Šlosárik studuje v emirátech elektroinženýrství. Momentálně je ve druhém ročníku. Náklady na studium se mu daří hradit zejména díky tomu, že dosáhl na stipendium.

Slovenský mladík na projektu pracoval se svým ukrajinským spolubydlícím a dvěma kolegy z Tchaj-wanu a Brazílie.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Zlobivý element establishmentu

EDITORIAL

Mělo by to tak být, že předplatitelé i čtenáři našeho týdeníku dostanou objemnější, řekněme, složku. Vedle regulérního vydání, kde najdete další text naší výraz ...

02:30

Týdeník Echo

Koupit