Do Gazy pustili dřív než nás i novináře, stěžují si lékaři

KONFLIKT V GAZE

Do Gazy pustili dřív než nás i novináře, stěžují si lékařiNOVÉ
Dětský pacient s popáleninami v péči Lékařů bez hranic. Foto: www.lekari-bez-hranic.cz
2
Svět
Sdílet:

Zdravotnický tým Lékařů bez hranic se do Gazy, kde v tamní klinice ošetřuje těžce raněné, dostal jen s velkými průtahy. Na izraelském checkpointu musel čekat hodinu a půl kvůli papírování. Doktoři si stěžují, přednost na hraničním přechodu totiž dostali dokonce i novináři.

„Do Gazy přichází víc novinářů než humanitárních pracovníků. Kvůli administrativním průtahům na checkpointu zůstal náš chirurg na izraelské straně, zatímco televizní štáby bez obtíží získaly povolení ke vstupu i opuštění prostoru,“ uvedl Nicolas Palarus, krizový koordinátor Lékařů bez hranic v Gaze.

Podle něj je výsledkem, že nádvoří nemocnice Al Shifa, která slouží jako hlavní ošetřující centrum, je plné různých kamer a televizních týmů, které se snaží jen „pokrýt tuto válečnou show a zachytit na kamery těžce zraněné děti“. 

Hraniční přechod z egyptské strany Rafáh je podle zdravotníků ještě horší. Často zde nechtějí pustit lékaře, ani novináře a dokonce zadržují i dodávky humanitární pomoci. Léčiva nebo obvazy se tak k lidem dostanou jen s velkými obtížemi.

Každá minuta hraje roli 

Jen ve čtvrtek ošetřili na klinice Lékařů bez hranic 28 pacientů, což je třikrát více než obvykle. Díky pětihodinovému příměří se i na jihu okupovaného území dokázal zdravotnický tým dostat ke všem pacientům, kteří potřebovali převaz nebo jiné následné ošetření.

„Díky příměří jsme byli schopni zajistit obvazy většině našich pacientů a poskytnout následnou péči. Lidé tak získali asi pět hodin oddechu, to je ale stejně nechrání těch dalších 19 hodin, kdy jsou neustále vystaveni výbuchům,“ dodal Palarus.

Lékaři minulý týden uvedli, že v Gaze docházelo každou hodinu přibližně k deseti leteckým útokům. Řada zdravotnických zařízení, mezi nimi i Evropská nemocnice, tak byla poškozena výbuchy. Raketa spadla i nedaleko jejich zdravotnické základny. 

Operuje se nepřetržitě 

Lékaři bez hranic jsou mezinárodní humanitární organizací. Poskytují odbornou zdravotnickou pomoc lidem v ohrožení. V Pásmu Gazy spolupracují s palestinským ministerstvem zdravotnictví. Působí v nemocnici Al Shifa, která je největší nemocnicí v Gaze, poskytuje kolem 250 lůžek a k dispozici má 8 operačních sálů. Chirurgické týmy zde pracují 24 hodin denně. 

Organizaci založila skupina francouzských lékařů a novinářů v roce 1971. V současnosti pomáhá ve více než 60 zemích světa a má přes 2 500 mezinárodních a 29 000 místních spolupracovníků. V roce 1999 získali za svoji práci Nobelovu cenu za mír. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz